תקשורת: מיהו התוכי האמיתי של האינטרנט המהיר?

הצחיק אתכם התוכי של בזק שנוסע במרכז ת\”א במסלול משלו?

זו פרסומת טובה. המסר מוחשי ומובן לכולם. בזק מתארת בפרסומים \”רשת נפרדת\”, אך לא ברור מה בדיוק היא מספקת בפועל.עד כמה שידוע לי זהו routing מועדף (על בסיס static IP address) ויותר רוחב פס – לא יותר. אין שום רשת פיסית נפרדת – ואם הייתה, היא בוודאי לא הייתה נפרשת לכל קצוות תבל.

בספרי תקשורת האקדמיים האינטרנט מתואר כמערכת ציבורית ושיוויונית של רשתות מקומיות שמחוברות בינהן עם כמה כבלים בעלי נפח תעבורה גבוה במיוחד שמהווים \”קיצורי דרך\” בין צמתי תקשורת מרכזיים.
ובכן, תמונה זו נכונה אך אינה שלמה.

מתברר שיש שירות אינטרנט פרימיום שמספק אינטרנט מהיר וזמין במיוחד לאלו שמוכנים לשלם עבורו. יודעים מה? אפילו סביר שאתם משתמשים בו מבלי לדעת. אם אתם מורידים קבצים ב iTunes, למשל, אתם משתמשים באינטרנט הפרטי והמועדף. החברה שמוכרת את השירות מדברת על קצבים שגבוהים עד פי 20 מהאלטרנטיבה הציבורית וזמינות גבוהה יותר מהרגיל (כאשר באינטרנט הציבורי יש תקלות). מופתעים? מוכנים להתחייב שכרטיס האשראי שלכם לא מחויב על שימוש באינטרנט המועדף?

כנראה שתמונת האינרנט לא תהיה שלמה ללא הכרות עם חברת Akamai.
אקמיי (Akamai) חברה מסחרית היושבת במדינת מסצ\’וסטס (זו שקשה לומר את שמה) אחראית לנתון מדהים של 15 עד 30 אחוז* מתעבורת האינטרנט העולמית!
היא עושה זאת בעזרת 90 אלף שרתים המפוזרים ב 1800 אתרים (נכון למידע העדכני שמצאתי באינטרנט – והמספר רק גדל)
מי שמשלם על השירות הוא חברות האינטרנט שרוצות לספק תוכן מהיר (Apple, CNN, MTV ועוד). הרשת של Akamai אינה רשת פיסית (כמו כל דבר כמעט באינטרנט…) אלא רשת ווירטואלית ומשתמשת בעיקר בטכניקות הבאות:

Caching 
Akamai מבצעת Caching (דינאמי, שעם הזמן יכול להיות העתק של השרת המקורי) של תוכן משרת הלקוח לשרתים רבים ברשת שלה שפזורים בכל רחבי העולם. המשתמש שפונה לאתר הלקוח מופנה (ללא ידיעתו) לשרת הקרוב אליו גאוגרפית של Akamai.
אם התוכי של Akamai לא היה מביא את הסרט שאתם מורידים (אופס, כתבתי את זה?) לישראל או הסביבה – שום תוכי של בזק לא היה משיג 100Mbps בהורדת התוכן.
\”אבל חלק גדול מאוד מדפי האינטרנט הוא דפים דינאמיים\” יטען מפתח האינטרנט. נכון, אבל יש תמונות וקבצי מדיה (וידאו הוא כמעט חצי בכל תעבורת האינטרנט בבתים) שניתן לעשות caching בקלות ויש גם דרכים לבודד אלמנטים מהתוכן הדינאמי שלא משתנים ולשמור אותם ב cache.

Remote Proxy
למי שזוכר קצת תאוריה, יצירת קשר ב tcp (או http) דורשת 3 קריאות IP (הידוע כ three way handshake) ואם רוצים תוכן מאובטח (ssl) – עוד 4 קריאות handshake נוספות. במצב בו כל קריאת http/s מייצרת connection חדש – יעברו 3 או 7 הודעות ברשת בין השרת והלקוח עד שעמוד האינטרנט יתחיל לרדת (= latency). אקמיי יודעת להחזיק connection קבוע בין השרת של הלקוח לשרת המקומי שלה, לתת למשתמש לבצע handshake מול השרת המקומי שלה ומשם להשתמש ב connection קבוע. טכניקה זו פחות נדרשת עם העליה בתמיכה בפרוטוקול http 1.1 שהסדיר את שמירת ה connection הקיים בעזרת keep alive או pipelining. עדיין – פתרון מעורר מחשבה.

Improved Routing
Akamai טוענת שיש לה אלגוריתם גאוני (הרי הוקמה ע\”י בוגרי MIT, שאחד מהם, ישראלי, דני לוין נהרג בפיגועי 9/11  תוך מאבק בחוטפי אחד המטוסים***) ל routing משופר ברחבי האינטרנט, שמגיב גם הרבה יותר מהר לתקלות בתשתית התקשורת העולמית. עם פריסה ב 1800 אתרים ושליטה מרכזית בהם ייתכן שהיא צודקת (למרות שמבחנים הראו רק שיפור קל, בממוצע, על ה routing של האינטרנט עצמו).

Data Compression

יש חברות (CDN (Content Delivery Network אחרות (Akamai היא הגדולה, אך בהחלט לא היחידה) שמבצעות דחיסה יעילה במיוחד של תוכן דינאמי בין שרת הלקוח לשרת המקומי – לשיפור התעבורה. בוודאי יש עוד טכניקות רבות בשימוש…
ספציפית דחיסה נראית לי שיטה שלא תחזיק זמן רב בהתבסס על חוק נילסן: החוק שאומר שאמנם מעבדים מכפילים את כוחם כל 18 חודשים (חוק מור), אך הרשת מכפילה את קצב ההעברה פי 100 כל עשור (שזה יותר) – ולכן מתישהו (אנחנו עדיין מחכים) תשתנה הפרדיגמה ויהיה עדיף להעביר יותר תוכן ברשת בכדי לחסוך cycles של המעבד.

למי שרוצה קצת לחפור יותר, הנה מסמך שמסביר כיצד Akamai עושה את מה שהיא עושה.

העתיד
כיום כבר יש לא מעט חברות CDN, אני מודע לאחת משלנו (קונטנדו הישראלית) והתחרות גוברת. Akamai שהבינה שהיא מאויימת על ידי רשתות P2P לגיטימות שצצו בשנים האחרונות (שהן זולות יותר ובעלות scale פוטנציאלי גדול יותר), התחילה לפעול גם בזירה הזו. Akamai מספקת Download Manager שאמור לשפר מהירות הורדה מאתרים מסוימים, אבל בעצם משתף את ההורדה P2P עם גולשים קרובים גיאוגרפית ששותפים לאותה ההורדה.
מאחר וחברות אבטחה הוסיפו למוצרהם יכולות CDN (דוגמא ישראלית: אינקפסולה**), הלכה Akamai והוסיפה יכולות אבטחה (בסיסיות) לשירותי ה CDN שלה. בזכות מערך השרתים האדיר השלה היא הצליחה לעצור ביולי 2009 התקפת DDoS אימתנית בקצב של 124Gbps על גוף ממשלתי בארה\”ב – קצב שהיה מפיל חברות רבות שנותנות שירותים דומים. בקיצור – נשמע שתהיה פה עוד נגיסה הדדית בין תחום האבטחה לתחום ה CDN.

גילוי נאות: הכותב מועסק בחברת Imperva, חברת האם של חברת אינקפסולה.

עדכון: ניתן למצוא סיכום עברי על דו\”ח מצב האינטרנט של Akamai כאן.


* תלוי ב יום / שעה.

** כצפוי, אינקפסולה מספקת אבטחה חזקה מזו של Akamai, כמו ש Akamai מספקת CDN טוב בהרבה מזה של אינקפסולה.

*** תודה ל Kalen מאתר HWZone על הלינק לוידאו.

השאר תגובה