ספר חדש בעברית: Code Complete

אני רוצה לפתוח בסיפור אישי קצר:
כשלמדתי באוניברסיטה קורס במערכות מבוזרות, נדרשנו לרכוש ספר של המרצה בן 120 עמודים שעלה כ 200 ש\"ח.

200 ש\"ח?!
הסטודנטים בקורס התקוממו על המחיר המופרז: \"2 שקל לעמוד? לא הגזמנו? יש ספרים של מאות עמודים במחיר 40 שקלים!\"

המרצה, משום מה, לא התרגש וענה כך: \"תחשבו שקניתם ספר של 1000 עמודים ב 100 ש\"ח, פייר?\"
\"ואז מישהו סיכם אותו וצמצם לכם ל 880 עמודים לא-כל-כך חשובים שלא תצטרכו להשקיע מזמנכם ולקרוא, לא שווה 100 שקל?\"

\"ספר קצר הוא רב-ערך יותר מספר ארוך, ולכן שווה יותר.\"

על הספר

לאחרונה פורסם תרגום עברי לספר קלאסי בהנדסת תוכנה: Code Complete של סטיב מק\'וול. זהו ספר חשוב, לא פחות מ The Pragmatic Programmer ו Clean Code – אם כי הוא זכה לפחות פרסום.

הזכרתי את הספר בפוסט קוד ספרותי = סופן של ההערות בקוד?

מהו אם כן ספר על \"הנדסת תוכנה\" – אתם בוודאי שואלים? האם זה לא \"ספר תכנות\"?

ובכן, יש הבדל קטן: תכנות היא המלאכה של לכתוב תוכנה שפותרת בעיה. זה 100% של התכנות.
מאותה נקודה והלאה מתחילה המשימה של כתיבת קוד קריא הניתן לתחזוקה (כ 70% מהזמן שמושקע בתוכנה הוא תחזוקה). עבור הנדסת תוכנה \"קוד עובד\" זה כלום – זו נקודת האפס, נקודת ההתחלה. כל החכמה היא כיצד להפוך את הקוד לנהיל וקל לתחזוקה.

Code Complete הוא ספר מצוין שהשפיע עלי רבות בתור מתכנת צעיר. הוא לימד אותי כיצד ניתן לכתוב קוד טוב יותר. חסרון של הספר: הוא ארוך למדי, כ 960 עמודים.

(אל תגלו לאף אחד, אבל מעולם לא קראתי אותו ברצף עד סופו. אחרי כ 600 עמודים נשברתי והתחלתי לרפרף עד סוף הספר.)

התרגום העברי

לשמחתי הרבה גיליתי שהגרסה העברית קצרה בהרבה – קצת פחות מ 300 עמודים. היא תורגמה על ידי אשר ברק, שגם לו הספר היה מקור השראה בתחילת דרכו. הוא החליט לפנות להוצאה בחו\"ל ולמחבר, ביקש (וקיבל) רשות לתרגם את הספר לעברית. כל הכבוד לו על היוזמה וההשקעה!

אני מאמין שאשר אכן עשה את מלאכת התרגום מתוך אידיאלוגיה ולא מתוך מניע כלכלי. כפי שסיפר ג\'ף אסטווד (כותב הבלוג הפופולרי Coding Horrors): עריכת ספר המבוסס על פוסטים שלו בבלוג היה אחד הדברים הפחות מתגמלים (כלכלית) שעשה. ובקהל קטן כמו ארץ ישראל – הדבר נכון כנראה אפילו יותר.

מחיר הספר הוא 139 ש\"ח, אם כי בעת כתיבת הפוסט הוא נמכר ב 111 ש\"ח בהוצאת אופוס.

אל תגלו לאף אחד! אבל אם תשתמשו בקופון הסודי (CC6174) – תוכלו להשיג מחיר אפילו יותר.
יש לבחור את הספר באתר של אופוס, בתהליך הקנייה יש להרשם, ואז ממש לפני התשלום יש למלא את הקופון כדי לקבל את ההנחה:

כיצד עומד הספר במבחן הזמן?

הספר Code Complete הוא איננו עתיק, אך גם איננו ממש חדש. הגרסה המעודכנת שלו (השנייה) פורסמה בשנת 2004.
יצא לי לקרוא חלקים (הנה והנה) מהתרגום העברי – ונהניתי!

השפה קולחת ומעניינת ומזמינה להמשיך לקרוא. הדוגמאות הן כמו בספר המקור, בשפות ++C, ויזואל בייסיק וג\'אווה – לא השפות הכי מודרניות בימנו – אבל ניתן להבין בקלות את הדוגמאות ואת הרעיונות שהן מציגות.

הפרקים שהתיישנו (איסוף דרישות, כלי פיתוח, debug, בדיקות ו re-factoring) – לא נכללו במהדורה העברית, וטוב שכך.
הפרק המסכם את \"הקוד הספרותי\" (\"Self-Documenting Code\"), גם הוא לא נכלל לצערי, אך בעצם כל הספר מוליך לשם, שלב אחר שלב – ואת הסיכום תוכלו לקרוא בפוסט שלי שציינתי למעלה.

סה\"כ אני חושב שהספר יכול להיות מצוין למתכנתים צעירים שמנסים ללמוד את אומנות הנדסת התוכנה לעומק, ולא רוצים לחכות עוד 5 שנים ש\"זה יקרה מעצמו\".
הספר גם יכול להיות מועיל למפתחים וותיקים שרוצים לרענן עקרונות ולקבל כמה רעיונות חדשים, שאולי לא נתקלו בהם עד כה. זה מועיל לפעמים לחזור למקור ולרעיונות הבסיסיים, במיוחד שהם מוצגים בצורה בהירה וקלה לצריכה.

שיהיה בהצלחה!

גילוי נאות: קיבלתי מאשר, ללא-תשלום, עותק של הספר.

על Federated Identity

האינטרנט פורח – וזה דבר נהדר. במקום אתרים סטטיים יש לנו עכשיו \"אפליקציות\" שעושות דברים נפלאים. לעתים הולכות וקרבות אפליקציות משתפות פעולה זו-עם-זו בכדי לעשות משהו נפלא חדש.
בכדי לעשות את כל הדברים הנפלאים הללו, בצורה שתתאים לנו, האפליקציות שומרות פרטים עלינו. פרטים אישיים. פרטים חשובים.

בכדי להגן על הפרטים האישיים של המשתמשים, העולם משתמש במנגנוני-אבטחה, שאחד מיסודותיהם הוא מנגנון הAuthentication (זיהוי). כשמדברים על האינטרנט ואפליקציות המדברות זו-עם-זו, אנו מדברים לרוב על Authentication בעזרת Federated Identity (= זהות בקבוצה מבוזרת).

בפוסט זה נסקור את עקרונות הבסיס של פרוטוקולי Federated Identity ונספק כמה מילים על הפרוטוקולים הנפוצים.

זהות

אם אנו מדברים על Federated Identity (בפוסט זה אשתמש מעתה בקיצור FI), אולי כדאי להתחיל בכמה מילים על המושג \"זהות\".
אני מניח שכולם יודעים מהי \"זהות\" של אדם ביום-יום (כל עוד לא נגרר למישור הפילוסופי): המסמך שמתאר את הזהות שלנו יכול להיות ת\"ז, דרכון או רשומה במשרד הפנים, אבל גם נתונים פיזיים: מראה, טביעת אצבע או אופן ההליכה (מסתבר שהוא דיי ייחודי) – כל אלו מתארים את הזהות שלנו.
מרכיב חשוב בזיהוי \"יום-יומית\" היא שהיא מבוססת על אמון (Trust): מישהו מאמין למדינת ישראל וסומך על תעודת הזהות שהיא הנפיקה (על אף שהיא עלולה להיות שקרית או מזויפת). אתם יכולים להאמין למישהו (למשל חבר לעבודה) שאומר \"אני מכיר אותו, זהו משה!\". האמון יפחת אם החבר לא מכיר היטב את האיש השלישי, או אם אתם לא מכירים היטב את החבר. למשל: אדם זר שניגש ברחוב ומספר לכם שאיש שלישי הוא משה, הוא לא מצב מעורר אמון (אפשר לפתוח ולומר: \"מה בכלל רוצה ממני הבחור הזה?!\")

אמון יכול להיות טרנזיטיבי: החבר ראה ת\"ז של אדם שלישי. אתם סומכים על החבר שסומך על תעודת הזהות שראה.
זהות דיגיטלית, או זהות אינטרנט היא דומה – אך קצת שונה:
 • בעולם הדיגיטלי אין באופן טבעי מאפיינים ייחודיים (מראה, קול, או אפילו דרך הליכה) המזהים אדם שלישי – כולם נראים \"אותו הדבר\" מלבד כמה פרטים שהצהירו על עצמם.
  • מעניין לציין שיש עיקרון שנקרא \"risk-based authentication\" בו מאמתים זהות של משתמש (ליתר דיוק: מחשבים סיכון לגניבת זהות) ע\"י איסוף ופענוח \"ההתנהגות הדיגיטלית\" הטיפוסית של המשתמש, למשל: מספר השניות שהוא מבלה בכל דף באתר וסדר הדפים שהוא ניגש אליהם. אם תתחברו לאתר הבנק ותנהגו בצורה שונה מאוד מבד\"כ – יש סיכוי שתחסמו ותתבקשו לגשת לסניף להוציא ססמה חדשה. 
 • מיקום גאוגרפי הוא קל ל\"זיוף\": כיצד אני יודע שהבחורה הנחמדה מאשדוד שמופיעה בפייסבוק היא לא האקר רוסי שנמצא 2000 קילומטר משם?
 • קל למדי לפורץ \"לאמץ\" מספר זהויות דיגיטליות, אפילו באותו האתר – דבר הרבה יותר מסובך בעולם הפיסי.
 • כמות הישויות (חברות / אפליקציות) שאוספות עלינו מידע הוא רב יותר, והמידע מפורט יותר. קשה להאמין שביה\"ס שלמדתם בו במשך שנים שמר מידע שווה ערך למה שאתר אינטרנט שומר עליכם בתוך מספר ימים של שימוש.
  מספיק שרק אתר אחד ייפרץ – בכדי שפרטים אישיים כלשהם שלכם יהיו נגישים לאישיות לא רצויה.
 • אתרי אינטרנט יכולים לייצר בקלות יחסית חזות אמינה, או לפחות אנו נוהגים בפחות זהירות כלפיהם: לכמה אתרים נתתם את כתובת הדוא\"ל שלכם והשתמשתם שם באותה הסיסמה כמו חשבון הדוא\"ל? לכמה בתי עסק נתתם את הכתובת שלכם בבית, ומפתח?

Federated Identity

עקרונות ה FI אינם תקן או דרך-יחידה לבצע את הדברים, אולם אם נתבונן במנגנונים הנפוצים:
 • (Kerberos)
 • SAML 2.0
 • OAuth
 • OpenID
 • Claims-Based Authentication
נראה שיש בניהם המון דמיון. במשך שנים לארגונים ומערכות שונות היו מימושים פרטיים לאותם עקרונות. כל זה השתנה בשנות האלפיים שאפליקציות החלו יותר ויותר לדבר זו עם זו. עברו עוד מספר שנים עד שהארגונים הגדולים הצליחו להסכים על תקן (תקנים) אחידים ולהתיישר לפיהם. שלושת התקנים החשובים (SAML, OAuth ו OpenID) מציגים שוני עקרוני בפונקציונלית שלהם שמצדיק קיום 3 פרוטוקולים שונים.
Kerberos ו CBA הם פתרונות מוצלחים, שנפוצים כיום כמעט ורק בעולם של מייקרוסופט. מכיוון שההגמוניה של מייקרוסופט בסביבת המחשוב נפגעה מאוד במעבר לענן – ניתן להתייחס כיום ל2 תקנים אלו כתקנים בעלי חשיבות משנית.

תהליך אפשור גישה למשאב. אנו נתמקד בפוסט זה בשלב ה Verification

ניתן לקרוא עוד על שלב ה Authorization בפוסט קודם בנושא.
תהליך ה FI מנצל את העובדה שאימות (Authentication) וניהול הרשאות (Authorization) הם, מאז-ומעולם וע\"פ תכנון, שלבים נפרדים בתהליך הגישה למשאב – בכדי להפוך את תהליך האימות לתהליך מבוזר שמתרחש בכלל על שרת אחר.

בשפה של FI מגדירים את המונחים הבאים:

 • Service Provider – את הישות נותנת את השירות, למשל שרת פייסבוק.
 • Identity Provider (בקיצור: IdP) – את הישות שמאמתת את זהות המשתמש (שלב Verification). ייתכן וה IdP הוא לא המערכת בה מנהלים את המשתמשים (קרי LDAP / Active Directory) אלא שירות חיצוני שנמצא ביחסי אמון עם ה User Repository.
 • Credential Store (לחלופין Authentication Store) – היכן ששומרים את ההרשאות מה משתמש מורשה לעשות (שלב ה Permission Check), לרוב זהו נותן השירות (למשל: פייסבוק), אך תאורטית זו יכולה להיות מערכת צד-שלישי שנותן השרות סומך עליה. פיזית, נתונים אלו נשמרים לרוב ב Directory Service או בסיס-נתונים.
בדומה לעולם הפיסי, המפתח לFI הוא אמון (Trust) בין השרתים השונים. אמון זה נוצר פעמים רבות תוך כדי החלפת מפתחות-הצפנה בין 2 השרתים. ברגע שיש אמון, האמון הוא \"מוחלט\"[א]: אין וידוא נוסף מעברת לאימות זהות השרת עליו סומכים (על בסיס הצפנה) ווידוא שמה שנשלח מהשרת המרוחק לא שונה (modified) בדרך.

הנה תרשים שמתאר בקירוב את האופן בו פרוטוקולים של FI עובדים:

תרשים A

הנחה מקדימה: ה SP מכיר וסומך על ה IdP (נעשה בעזרת קונפיגורציה ידנית).

 1. המשתמש פותח דף בדפדפן ומנווט ל SP.
 2. ה SP לא מזהה את המשתמש ומפנה אותו ל IdP. אופן ההפניה שונה מפרוטוקול לפרוטוקול, וכן זהות ה IdP.
 3. ה IdP מאמת את זהות המשתמש בדרכים שעומדות לפניו: הוא מכיר את המשתמש וצריך להיות מסוגל לאמת אותו.
 4. ה IdP מפנה את הדפדפן חזרה לדף המקור (פרטים הופיעו בבקשת האימות, בד\"כ) ומייצר \"מסמך\" (token או ticket) המתאר פרטים שהוא יודע על המשתמש: id, מיקום, קבוצות שהוא שייך אליהן וכו\'. פרטים אלו נקראים לרוב Assertions או Claims וה\"מסמך\" שמכיל אותם הוא מין וריאציה דיגיטלית של דרכון או ת\"ז.
  ה\"מסמך\" נחתם ב חתימה דיגיטלית כדי לוודא שצד שלישי לא יוכל לעשות בו שינויים.
 5. ה SP מקבל את המסמך – הוא מאמת, לרוב בעזרת החתימה הדיגיטלית, את זהות ה IdP ואת שלמות/תקינות (integrity) המסמך. 
 6. במידה והמסמך נמצא תקין, הוא מבצע log in למשתמש ע\"פ הפרטים שבמסמך, כלומר: בד\"כ יוצר session שמתאר את המשתמש.

בסיכום מהיר ניתן לציין ל FI את היתרונות והחסרונות הבאים:

יתרונות

 1. משתמש: כאשר משתמשים באותה סיסמה על ריבוי מערכות, ברגע שמערכת אחת נפרצת הפורץ יכול לנסות את הסיסמה ב 100 האתרים הנפוצים – אולי יתמזל מזלו. בעזרת FI אין צורך לנהל מספר-רב של ססמאות: אם מערכת (Service Provider) נפרצה – אין עליה את הסיסמה שלי. 
 2. משתמש: חוויית משתמש טובה. מעבר לכמה שניות המתנה בזמן ה login, המשתמש לא מודע ש FI היה בכלל מעורב. 
 3. מפתח ה SP: לא צריך להתעסק עם הנושא המורכב שקרוי Authentication. אנשי שיווק היו כבר ממציאים: \"Authentication as a Service\".
 4. מפתח, Admin ומשתמש: היכולת לספק (SSO (Single Sign-On בצורה אלגנטית (למשל: פרוטוקול SAML 2.0), הרבה יותר אלגנטיים ממשפחה נפוצה אחרת של פתרונות SSO שנקראת \"Credential Storage\" בה שרתים שונים / מכונת המשתמש שומרת שם וסיסמה לשרתים השונים. SSO הוא טוב כי:
  1. המשתמש – לא צריך לזכור הרבה ססמאות / לבצע Login שוב כאשר הוא מופנה למערכת אחרת.
  2. ה Administrator – לא צריך לנהל מנגנוני Authentication כפולים
  3. המפתח (של SP) – חוסך לעצמו התעסקות עם Authentication. שהמפתח של ה IdP – יעשה את זה!
 5. מפתח SP: מקבל אינטגרציה קלה בין מערכות, שכעת רק צריכות להסכים על פרוטוקול ה FI.
 6. מפתח, Admin: מנגנוני FI לרוב גמישים למדי, ומאפשרים ל IdP לספק כל סט של נתונים שהאפליקציה דורשת, למשל: מקום גאוגרפי של המשתמש, שפה מועדפת וכו\'. זהו תחליף חלקי לשמירת מידע personalized על המשתמש, ויותר מזה – ניהול כפול שלו במספר מערכות (אני רוצה לכוון את השפה עברית במערכת אחת ולא בעשרה).

חסרונות

 1. החשש שפריצה ל IdP תספק לפורץ גישה לכל האפליקציות של המשתמש/ים על ה IdP, מה שנקרא \"מפתח יחיד לממלכה\".
  הסיכון קיים, אבל מכיוון שניהול של 20 ססמאות מוביל לרוב לסיסמה אחת על 20 שרתים שפחות מאובטחים מה IdP הממוצע – אין אלטרנטיבה טובה יותר לסיכון הזה, עדיין.
 2. פתרון מורכב להקמה. למרות שהרעיון אינו חדש, יש מחסור בבסיס ידע / חומר כתוב [ב] / מומחים בתחום ה FI, במיוחד כאשר מדובר בdeployments שאינם בסיסיים. לאחרונה צצים פתרונות של \"IdP as a Service\" (לדוגמה Azure ACS) – לא אתפלא לגלות שהם מצליחים לפשט רבות את מלאכת ההגדרה.
 3. אין סטנדרט יחיד ל FI (בעצם יש 3-4 נפוצים), מה שמחייב מערכות לתמוך בכמה תקנים / לא לתמוך ב FI עבור כל המשתמשים.

הפרוטוקולים

כמה מילים על ההבדלים בין הפרוטוקולים הנפוצים:

OpenID
מקצר / מפשט את תהליך ה Trust בין ה SP ל IdP. בעזרת OpenID, אתר (SP) יכול לסמוך על IdP מבלי שה IdP יכיר אותו. כלומר: אין צורך בהחלפת מפתחות / certificates. מתאים לאתרי אינטרנט שפתוחים לכולם, ושבעיקר רוצים לזהות את המשתמש מבלי להכביד עליו. לרוב חיבור של OpenID נראה למשתמש הקצה ככפתור \"התחבר באמצעות… \"
IdPs של OpenID כוללים את: Facebook, Google, Yahoo ועוד.

OpenId מאפשר שתי דרכים שונות לבצע Authentication:

 1. המשתמש נרשם ל IdP ומקבל OpenId. כשהוא מתחבר ל SP עליו להזין את ה OpenId שבתוכו מקודד URL ל IdP וכך ה SP יודע להיכן להפנות את הדפדפן לצורך Authentication (שלב 2 בתרשים A)
 2. (כנראה יותר נפוצה) כשהמשתמש ניגש ל SP, ניתן לו ב UI מבחר של IdP והוא בוחר אחד מבניהם אליו ה SP יפנה את הדפדפן לביצוע תהליך ה Authentication.
OAuth

הייחוד ב OAuth הוא שהוא כולל גם Authorization, Authorization שעושה משתמש הקצה לאתר מסוים – לגשת לפרטים שלו (קריאה ו/או כתיבה).
נגדיר את \"אתר המקור\", כאתר שמנהל פרטים אישיים של המשתמש ואתר ה Service Provider כנותן שירות מסוים נוסף.
התצוגה למשתמש הקצה תהיה הפנייה לאתר המקור ושאלה: \"אתר SP מבקש לגשת ל… שלך, האם אתה מאשר?\" האישור הוא כן/לא, לעתים עם יכולת לאשר רק חלק מהפעולות. לעתים השאלה מופיעה בתוך iFrame (יכולת שנחסמה בגרסה 2.0 של הפרוטוקול) בכדי לא לגרום למשתמש לאבד אוריינטציה (אבל מאפשר התקפות clickjacking).

כשהמשתמש נותן אישור ל SP לגשת למידע, ה token שמותיר את הגישה מקודד בפירוש את שם ה SP כך שאם ה token נחטף – אתר אחר לא יוכל לעשות בו שימוש.
בנוסף, OAuth token ניתן לזמן מוגבל ולאחר שיפוג – יהיה צריך האתר לבקש את אישור המשתמש פעם נוספת.

SAML
פרוטוקול SAML (בעצם SAML 2.0, אף אחד לא משתמש בגרסה 1 בימנו…) הוא פרוטוקול FI \"קלאסי\".
על ה IdP וה SP לייצר trust ע\"י החלפת מפתחות ומשתמש בעיקר תסריטים של Enterprise בהם חשוב להגביל גישה ל SP ממשתמשים לא רצויים. SAML 2.0 גם תומך ב SSO.
SAML, כדרך אגב, מתבסס על XML/SOAP (טכנולוגיות כמעט \"מוקצות\" בימנו) כבסיס.

שיהיה בהצלחה!

[א] בניגוד לעולם האמיתי בו יש לנו דרגות של ספק, גם באלו שאנו \"מאמינים\".

[ב] דוגמה פשוטה: התיעוד הכי מקיף שמצאתי לאחר חיפוש על SAML 2.0 (פרוטוקול נפוץ מאוד, במיוחד בעולם ה Enterprise) – הוא וויקיפדיה.

קישורים:

מיתוסים והבהרות לגבי SAML (מ 2003)

סדנת פיתוח ווב ב Expert Days 2013

עוד כחודש, אעביר סדנה של יום (6 שעות) תחת הכותרת:

המטרה שלי היא לתת יסודות עמוקים ואיתנים לפיתוח ווב, לאלו שהגיעו לעולם הווב לאחרונה מבלי ללמוד את היסודות בצורה מסודרת. אני לא מדבר על HTML5 / CSS3, שאפשר ללמוד אותם בקלות מהאינטרנט, אלא על:
 • קורס מזורז ברשתות – עבור פיתוח ווב
  • אדבר בקצרה על פרוטוקולים: הבדלים בין Ethernet ו 3G, על TCP/IP ו DNS.
  • אדבר על רכיבי רשת וכיצד (בקצרה) הם עובדים: Proxy, Reverse Proxy, CDN, Load Balancer וכו\'.
 • סקירה יסודית של HTTP
  • מחזור בקשה-תשובה, ומבנה הבקשה / התשובה.
  • Methods/Verbs ו Status Codes מרכזיים – וכיצד להשתמש בהם כדי לכתוב שירותי REST בצורה נכונה.
  • Headers חשובים שכדאי להכיר.
  • Caching ו Cookies.
 • מבנה הדפדפן וביצועים של אפליקציות ווב
  • כיצד ניתן לנצל בצורה טובה יותר את הרשת בכדי לכתוב אפליקציות ווב מהירות יותר.
  • כיצד להשתלב בצורה חכמה יותר עם pipeline הרינדור של הדפדפן.
 • אבטחה וה Same-Origin Policy
  • כיצד לתקשר עם domains אחרים, ולעשות זאת בצורה מאובטחת.
כל הדברים שהייתם מצפים ללמוד באוניברסיטה, אבל ללא 10 שנות האיחור ; )
הכנס אמנם במקור מיועד לטכנולוגיות מייקרוסופט, אך הסדנא ניטרלית ונכונה לכל טכנולוגיה (כמו עוד כמה סדנאות ב Track הווב).

אם מעניין אתכם, או אתם מכירים אנשים שסנדה כזו עשוייה להועיל להם, אנא שלחו להם את הפוסט.

הסדנא תתקיים ביום ראשון, ה 8 בדצמבר 2013, בכפר המכבייה (רמת גן).

תודה,
ליאור