HTTPS חלק ג’: שיקולים ליישום באפליקציה

בפוסטים הקודמים עסקנו בסקירה כללית על HTTPS ובחינה עמוקה יחסית של מנגנון אימות הזהות. בחלק זה, אחרון בסדרה, ארכז כמה נושאים שלא כיסיתי בפוסטים הקודמים – אך עדיין נראים לי חשובים ורלוונטיים.

הנושאים מאורגנים בתפזורת, ללא חשיבות מיוחדת לסדר.

Default Port שונה

בניגוד ל HTTP בו פורט (port) ברירת המחדל הוא 80, ב HTTPS, פורט ברירת המחדל הוא 443. כלומר: אם ב URL של HTTPS לא צויין port – אזי מדובר בפורט 443.

Overhead

כפי שציינתי בפוסט הראשון בסדרה, ל TLS ,בסה”כ, אין תקורה משמעותית:

 • כ 6% יותר נתונים עוברים ברשת (Headers נוספים וחתימה דיגיטלית מוסיפים, TLS דוחס את ה HTTP headers – מה שקצת חוסך).
 • שרת מודרני, משקיע כ 2.5ms זמן CPU לצורך TLS handshake של מפתח א-סימטרי ארוך (2K) – לא זמן משמעותי. בעבר היה מקובל להוציא את משימת ה TLS handshake לחומרה חיצונית (Load Balancer או CDN) שעשתה עבודה זו בעלות נמוכה יותר – אך נראה שמגמה זו פוחתת.
 • עבודת ה CPU בצד הלקוח היא לא משמעותית, אולי מלבד מכשירי מובייל (?!)
הנקודה היחידה בה יש הבדל ביצועים משמעותי בין HTTP ל HTTPS הוא יצירת ה connection ההתחלתי.

בפוסט הקודם הסברתי על מנגנון שנקרא Session Ticket שפוטר מהצורך שלנו לבצע TLS handshake לכל connection, כך שבסך הכל אנו יכולים לצפות ל 2 roundtrips נוספים לכל origin איתו אנו יוצרים קשר.

האמנם?

מקור: הבלוג של איליה גריגוריק. שווה לעקוב.

פעמים רבות תתקלו ב TLS שהעלות שלו גדולה מ”התאוריה”.

הנה, בתרשים למעלה, רואים גישה לאותו המשאב ב HTTP (שורה עליונה) מול HTTPS (שורה תחתונה), בהינתן RTT של כ 380ms.
ע”פ התאוריה, ניתן לצפון לעלות נוספת של 760ms (פעמיים 380ms) בביצוע TLS handshake, אבל הנה בדוגמה למעלה, ההפרש בפועל הוא כמעט 2000ms, כמעט פי 3 (!) ממה שציפינו.

בפוסט מעניין ויפה איליה גריגוריק מראה כיצד הוא מנתח ומתקן את המצב המתואר לעיל. הוא מזהה, ומתקן, “באפר” (congestion window) שקונפג בשרת בצורה שלא מטיבה עם ה TLS Handshake ואז הוא מוסיף עוד אופטימיזציה של TLS בכדי לצמצם את התקורה ל roundtrip בודד. סה”כ 2000ms הופכים ל 380ms – שיפור מרשים מאוד!
לא צריך להכיר את nginx (השרת המדובר) בכדי לקרוא את הפוסט.

קריאות HTTPS שלוקחות זמן ארוך מהצפוי – הוא לא דבר נדיר, ולא קל לנתח למה זה קרה. במיוחד אם השרת המדובר הוא לא בבעלותכם. פתרון פשוט יחסית הוא להעביר את המשאב לשרת שלכם (במידה וזה אפשרי) – שם כבר טיפלתם בביצועי ה HTTPS. אפשרות אחרת היא לספוג את המחיר ולהשקיע את המאמצים בלגרום למשאב זה לא להיות בנתיב הקריטי של רנדור הדף.

עוד גורם שיכול לעכב קריאות HTTPS הוא הפעלה של פרוטוקול בשם Online Certificate Status Protocol (בקיצור: OCSP). זהו פרוטוקול המגביר את אמינות וידוא הזהות של HTTPS – במחיר ביצועים. ע”פ הפרוטוקול, כאשר הדפדפן מקבל Certificate הוא פונה ל CA שהנפיק אותו ומבקש לוודא שה Certificate עדיין תקף. סיבה ש Certificate לא יהיה תקף הוא אם המפתח הפרטי שהיה בשימוש ליצירת ה Certificate נגנב איכשהו, או שהתגלה שבעל ה Certificate הוא מתחזה / פועל בצורה לא כשרה. בחלק ב’ של הפוסט שעסק ב Certificates לא כיסיתי את נושא ביטול (revocation) של Certificates – מפאת חוסר מקום / עניין נמוך לקורא.
אם המשתמשים שלכם מפעילים OCSP – אתם יכולים לבדוק את ה CA שלכם, עד כמה הוא מהיר בתגובות שלו לבקשת OCSP באזורים הגאוגרפים הרלוונטיים עבורכם. במידת הצורך, ניתן להחליף CA באחד זמין / מהיר יותר.

שווה לציין ששירותי (CDN (Content Delivery Networks, יכולים לקצר את זמני ה TLS handshake. ל CDNs יש תחנות הקרובות גאוגרפית למשתמש הקצה (ולכן יש להן latency נמוך יותר). משתמש הקצה מבצע TLS handshake מול התחנה הקרובה, של ה CDN, בה כל round-trip הוא זול יותר. מרגע שנוצר ה connection התחנה משתמשת כפרוקסי (מאובטח) לשרת שלכם (על גבי connection מאובטח שנפתח מבעוד מועד) או סתם מעבירה לכם TLS Session Ticket שאתו תוכלו לעבוד. ייתכן ובכלל התוכן זמין על cache של ה CDN ואין טעם להגיע בכלל לשרת היעד.
שירות זה נקרא TLS Early Termination, כאשר הכוונה במילה Termination היא “קיצור המסלול” ולא “סיום התקשורת”.
שירות זה, עולה כסף – כמובן, ולא תמיד הוא זמין בכל אתר (או Point of Presence, בקיצור PoP) בה ה CDN פעיל.

משתמש הנמצא באירופה יכול לחסוך כחצי מזמן ה TLS handshake אם הוא מבצע אותו מול תחנה בחוף המזרחי, שרק לאחר מכן מעבירה את התעבורה לחוף המערבי (שם נמצא שרת היעד).

Connection Termination

מתי שהוא, סיימנו את העבודה המאובטחת מול השרת, ואנו רוצים לסיים את תקשורת ה HTTPS.
דרך מחשבה אחת אומרת כך: “HTTPS חי על גבי TCP, לכן פשוט אפשר לסיים את connection ה TCP בעזרת הודעת TCP FIN – ולסיים עניין”.
אולם, הודעת TCP FIN יכולה בעצם להישלח ע”י כל אחד, גם תוקף פוטנציאלי המנסה לשבש את התקשורת. לצורך כך נקבע שתקשורת TLS תסתיים ע”י הודעה ברמת ה TLS (הדלקת flag בשם close_notify) ורק לאחר מכן TCP FIN.

לא לבלבל נושא זה עם Early Termination.

הימנעות מ Mixed Content

אם אתם זוכרים את הפוסט הקודם, נרצה להימנע באתר שלנו מ mixed content: תוכן HTTP בתוך דף HTTPS.
כיצד עושים זאת?
הרבה פעמים ראיתי שפשוט כותבים קוד דומה לזה:

var url = location.url.startsWith(‘https’)) ? HTTPS_URL : HTTP_URL 

זה עובד, אבל זה מעט מסורבל. ניתן פשוט לכתוב url יחסי יחיד שלא מגדיר פרוטוקול – והוא ישתמש, בהגדרה, בפרוטוקול של הדף, יהיה זה HTTP או HTTPS. למשל:

var url = “//myserver/resources/style.css”;

זה נראה קצת מוזר, אבל זה תקני לחלוטין. ניתן למצוא עוד פרטים על URL יחסי בפוסט שלי על URLs.
מעניין לציין ששירותים שונים (למשל Google Libraries API) מגישים לנוחיותכם את אותם המשאבים גם על גבי HTTP וגם על גבי HTTPS – וממליצים פשוט להשתמש בסכמה שתארתי.

כדאי לציין שחלק משירותי האירוח יציעו לינק HTTPS כברירת מחדל (כדי להבטיח שקיבלתם מהם אכן את הקובץ שביקשתם, ולא ממתחזה). HTTPS בתוך HTTP לא יוצר בעיית “Mixed Content” – אך הוא פוגע בביצועים של הדף (כפי שצוין למעלה בפוסט).

HTTPS כפרוטוקול “VPN”

למרות ש HTTPS הוא לא פרוטוקול VPN, יש לו יתרון שהוא “עובר מסך” אצל firewalls ורכיבי רשת שונים בקלות יחסית:
“אם הצלחת ליצור קשר על גבי TLS עם השרת שלי – אני סומך עליך. אפילו שאין לי מושג (או יכולת לדעת) מה אתם מדברים ביניכם” אומר ה Firewall או ה Transparent Proxy לעצמו.

לאחר שה TLS Connection נוצר הוא מוצפן – ולכן הוא שקול לפרוטוקול בינרי, low level, בין הצדדים. לדוגמה: ניתן להפוך את כיוון התקשורת, להעביר מידע בינרי, להעביר הודעות בחלקים לא מסודרים וכו’. סוג של “TCP על גבי HTTPS” (ה HTTPS משמש בעיקר ל handshake, אח”כ ניתן לרדת חזרה לרמת ה TLS היותר בסיסית).

תכונה זו של HTTPS בשימוש ע”י רכיבים של Content Delivery Networks, תקשורת בין Cloud למערכת ארגונית, ופרוטוקולים כגון SPDY (שהופך להיות HTTP 2.0) ו Web Sockets.

קצרים

 • האם זה נכון שהדפדפן לא עושה Caching לתוכן HTTPS?
  לא. לכו בדפדפן ל about:cache לראות בעצמכם. אפשר בעזרת HTTP Headers מתאימים להגביל את ה Cache ואת אופן השמירה שלו ע”י הדפדפן / ה CDN.
 • האם רכישת Certificate הוא דבר יקר? אלפי דולרים בשנה?
  תלוי בסוג ובמקור ה Certificate, אבל זה יכול להיות גם עשרות דולרים בשנה.
 • האם זה נכון ש HTTPS מונע Virtual Hosting (לארח כמה אתרים עם Hostnames שונים על אותו שרת פיסי)?
  לא. עקרונית יש בעייה, אבל פותרים אותה בעזרת הרחבה ל TLS בשם Server Name Indication (בקיצור SNI). אולי יש פתרונות נוספים.
 • האם HTTPS מבטיח פרטיות למשתמש הקצה?
  נו, אתם אמורים לענות על זה לבד בשלב זה: הוא מגן מפני sniffing ברשת, או בפני התחזות (phishing) – אבל אין לו קשר לאיזה מידע השרת שומר עליכם, כיצד הוא מגן על מידע זה או מה הוא עושה אותו (אולי הוא מפרסם אותו לכולם בגוגל על גבי HTTP …?)

סיכום

זה לא היה בדיוק פוסט סטנדרטי, אלא רשימת השלמות על נושא ה HTTPS מפוסטים קודמים.
מן הסתם לא כיסינו את כל מה שיש לומר על HTTPS, אבל אני חושב שכיסינו את רוב הנושאים הנפוצים – וסיפקנו מספיק מידע לבנות תמונה לא רעה על מהות הפרוטוקול והיתרונות / חסרונות ביישום שלו.

שיהיה בהצלחה!

—-

לינקים רלוונטים:

2 תגובות בנושא “HTTPS חלק ג’: שיקולים ליישום באפליקציה

 1. \”האם זה נכון ש HTTPS מונע Virtual Hosting\”נראה לי שבהערה זו המקום לציין שיש צורך בכתובת IP יחודית עבור כל רשיון נפרד 🙂

השאר תגובה