הכנס להוראת הנדסת תוכנה בישראל – רשמים

רציתי לשתף כמה חוויות מכנס הנדסת התוכנה שהתקיים במכללת כנרת.

אני מפרסם פוסט זה כשבוע וחצי לאחר שהכנס התקיים – רק בגלל עומס שאני שרוי בו לאחרונה.
בתקופות כאלו קשה לי יותר \"להרים את המקלדת\" ולהתחיל את הכתיבה. הרבה יותר מפתה לראות איזה סרט אקשן רדוד וללכת לישון מוקדם…
אם אתם זוכרים, המצגת שהכנתי לכנס (פוסט: \"תואר החלומות בהנדסת מערכות מידע\") גררה לא מעט תגובות (פוסט: \"הסערה\") וחשפה בפני, באופן מפתיע, עד כמה הנושא בוער (לכאן או לכאן) בעצמותיהם של אנשים:
 • לחיוב, מישהו הציע לבוא ולחזק את דברי (לא הרגשתי שנזדקתתי לסיוע).
 • לשלילה, מישהו אחר הודיע שיגיע כדי לסתור ולהפריע (אני משתמש במילה זו מכיוון שהוא לא התבטא בצורה ידידותית). הוא לא הגיע בסוף.
תמונה שלקחתי בשטח המכללה. באמת נוף מהמם!

הרשמויות

אתחיל בקטנות:

 1. ראשית ראיתי קבוצה של חבר\'ה (סטודנטים) דתיים ממש ליד קבוצה של חבר\'ה (סטודנטים) שדיברו ערבית. אמנם זו לא הייתה שיחה משותפת – אבל הקרבה הפיסית בין הקבוצות עוררה תחושת נוחות שאני לא מורגל להתקל בה ביום-יום.
 2. הכנס כלל בעיקר אנשי אקדמיה ורק אנשי תעשייה בודדים (כך התרשמתי).
 3. אנשים מהאקדמיה סיפרו על ניכור מצד התעשייה. מישהי אחת סיפרה שכאשר היא באה לבצע מחקרים על תהליכי עבודה בארגונים היא נוהגת להציג את עצמה כשייכת לחברה x אחרת ולא לאקדמייה – וזה שיפר בצורה משמעותית את שיתוף הפעולה שהיא זוכה לו.
  אני כנראה ביום-יום שותף או תורם (מצד התעשיה) לאווירת הניכור שהיא נתקלה בה – והסיפור הזה עשה לי משהו. האם באמת התעשייה \"לא ממש זקוקה\" למחקר האקדמי?! אני לא חושב שזו נקודת מבט גורפת, אך בהחלט אני מכיר את נקודת המבט שרואה את המחקר האקדמי כתורם קטן לתעשיית התוכנה בכלל.
 4. הופתעתי לטובה מהרצון הרב של כמה מהמציגים ללכת בדרך לא-קלה בכדי לספק תואר יותר מעשי ויותר מועיל לסטודטים ולתעשייה. אפילו היו שם מרצים מהטכניון (!).
  למי שלא מכיר, הבדיחה המוכרת אומרת שהטכניון הוא המוסד האופטימלי לרכוש מיומנויות של למידה-עצמית: יש מבחנים קשים ומרצים גרועים – כך שהדרך היחידה לשרוד היא פשוט ללמוד לבד.
 5. שמחתי לראות פרוייקטים במכללה (כנרת, נדמה-לי) בהם דורשים מהסטודנטים לעבוד בצוות של ממש (7-8 סטודנטים כאשר כל זוג או שלישיה אחראי על מודול – ולא קל להסתדר), לעבוד עם קוד שלא הם כתבו, ולדלוור משהו – למרות שהוא לא \"מושלם\". זה נשמע לי כמו צעד משמעותי קדימה בהכשרת מהנדסי תוכנה.
 6. הסשן שלי עבר בשקט יחסי ובהקשבה. אוהד, אפילו, הייתי אומר. ככלל, אנשי אקדמיה הם אנשים תרבותיים 🙂
 7. ראיתי גם אנשי אקדמיה שנראו לי מנותקים. כאלו שטענו שזה לא תפקידה של האקדמיה לחנך מהנדסים, אלא רק חוקרים (\"שילכו ללמוד במקום אחר\"). או כאלו שלא ממש מבינים את כוחות השוק (פיתחו חלופה עדיפה, לכאורה, ל UML, אבל התעלמו מעוצמת הסטנדרט. כמו לשכנע אנשים לעבור מאנגלית לאספרנטו \"כי זו שפה טובה יותר\").
 8. למדתי שהמכללות מנסות לקדם את מעמדן של ההכשרות המקצועיות (Certifications, כמו CSDP).
  מדוע? כנראה כדי להעמיד פ\'יצר בולט שאין לאוניברסיטאות ולבדל מכללות יותר טובות מאלו הפחות טובות. עבורנו, חלק מאנשי התעשייה (הפלצנים?) – כל המכללות נראות אותו הדבר.
 9. שוחחתי מעט לאחר הכנס על הרשמים שלי עם מנהלת גיוס של חברת הייטק כלשהי. היא סיפרה לי שהיא נתקלה בבוגרי מכללה (בארודה? – לא מכיר) שהועדפו ע\"י בוגרי טכניון שהתמודדו על אותה המשרה. \"הם פשוט היו טובים יותר\" – היא אמרה.
הנוף מפריע! לא פעם תפסתי את עצמי בוהה בנוף ומאבד קשב למה שנאמר.

הנה המצגת שהצגתי – היא יצאה שונה ממה שפרסמתי פה בבלוג.
ככה זה: אני סוגר מצגות לילה לפני.

ליאור

מנוע מבני-נתונים: Redis

ישנן משימות תכנות פשוטות למדי. למשל:

    – שירות שמנהל תור של בקשות נכנסות ויוצאות
    – שירות שסופר מספר קריאות שבוצעו
    – שירות הודעות בו יש מחלקות הנרשמות כמאזינות, המקבלות סוג מסוים של הודעות שנשלח ע\"י מחלקות אחרות.

כל השירותים הללו הם אבני יסוד של בעיות תכנות נפוצות, וניתן לכתוב כל אחד מהם – בדקות ספורות.
דקות?? – כל עוד הקוד הוא לוקלי.

כאשר הצרכנים של השירות נמצאים על מחשבים אחרים (פיסית) – יש לחשוף להם את השירות:

 • לחשוף גישה ברשת (למשל Java Servlet).
 • להגדיר פרוטוקול/פורמט (למשל מבוסס REST, שיהיה פשוט) כיצד מבצעים קריאה לשירות ואיזה תשובה מקבלים.
 • לדאוג לטיפול במקביליות / בעיות consistency של הנתונים.
כל אלו יכולים להפוך משימה של דקות – למשימה של כמה שעות, ולדרוש תחזוקה גדולה יותר לאורך הזמן.

אם נתבונן במערכות מבוזרות, ניתן לראות שפעמים רבות החלק הגדול של הקוד הוא קוד שרץ מקומית – עם נקודות סנכרון בין מספר שרתים / שירותים מרוחקים. נקודות הסנכרון הללו דורשות לא מעט עבודה (יחסית לקוד מקומי דומה).

הסנכרון נעשה לרוב ע\"י מבני נתונים או ע\"י הודעות (שגם הודעות לרוב מנהלים בעזרת מבני נתונים).

Redis (קיצור מעט מוזר של REmote DIrectory Server) הוא \"מנוע מבני-נתונים\" המספק לנו שירות של מספר מבני נתונים עם גישה מרוחקת, אטומיות ואפשרות של שמירת מבני-הנתונים לדיסק (Persistence). ל Redis יש ספריות client המאפשרות גישה קלה למדי במגוון רחב מאוד של שפות תכנות.
אם אתם משתמשים בשפת נישה שאינה ברשימה (למשל שפת Boo), פרוטוקול הגישה ל Redis הוא פשוט מספיק על מנת לממש Client בקלות יחסית.

ייתכן וזו הפעם הראשונה בה אתם שומעים על Redis, אולם בכל כדאי להכיר ש Redis משמש כבר היום כמה תשתיות רציניות למדי:

מול כל השמות ה\"גדולים\" הללו, חשוב לציין ש Redis היא מערכת פשוטה למדי. ניתן להתחיל לעבוד בה בצורה יעילה תוך שעות בודדות. השימוש ב Redis יכול לחסוך זמן פיתוח גם לצרכים \"קטנים\" (למשל: מערכת build).

—-

התקנה (למי שמוכן \"ללכלך\" מעט את הידיים)

ההתקנה של Redis היא פשוטה למדי ואורכת דקות ספורות (בפעם הראשונה, קצת פחות בפעם השנייה…). ההגדרות המוכנות הן מספיקות כדי להתחיל לעבוד. הרשו לעצמכם להשקיע כמה דקות ולשחק ב Redis תוך כדי קריאת הפוסט – זהו תהליך דיי נחמד, כי קל מאוד להתחיל עם Redis ולראות תוצאות תוך דקות.

Redis תומכת רשמית ב OS X, Linux ו BSD Unix. מכיוון שאני עובד על \"חלונות\" אני משתמש בגרסה לא רשמית – אך טובה מספיק עבור פיתוח: https://github.com/MSOpenTech/redis.

את הגרסה מפתח ומתחזק צוות של מייקרוסופט ש\"שומר שטכנולוגיות-מפתח לא יסגרו בפני משתמשי חלונות/Azure\". חילופי תפקידים משעשע…

הנה הסבר כיצד להתקין את Redis על \"חלונות\" במהירות:

קולאג\' הפעולות להתקנה מהירה של רדיס על \"חלונות\"
 1. הורידו את קובץ ה ZIP של כל ה Repository מתוך github (כפתור ה download הוא בפאנל הימני).
 2. פתחו את קובץ ה ZIP שירד.
 3. בתוך ה ZIP, עברו לתת-התיקיה redis-2.6/bin/release.
 4. פתחו את הקובץ redisbin64.zip (מכונות 64 ביט) או הקובץ השני (32 ביט) ו\"שפכו\" את תוכנו לאיזו תיקיה.
 5. הפעילו את השרת של redis.
 6. הפעילו את הלקוח CLI של redis.

—-

ניסיון ראשון עם רדיס

Redis בנוי כ Dictionary (כלומר \"Hash Table\") ענק של צמדי .

מנקודת מבט מסוימת ניתן לומר שזהו בסיס נתונים NoSql-י, מסוג Key/Value (בעצם Key/Data Structure) שפועל In-Memory. מנקודת מבט זו Redis הוא מהיר בצורה קיצונית[א] וקצת חריג בנוף של NoSQL Databases.

בדוגמה למעלה פתחתי 2 clients של Redis ובצעתי בהם מספר פעולות על מבנה הנתונים הפשוט ביותר: String.

 1. הכנסתי ערך של \"!hello world\" למפתח \"messages:hello\". הסימן \":\" הוא קונבנציה מקובלת ל namespacing של ערכים, בדומה ל סימן \".\" לסימון packages בג\'אווה.
 2. קראתי את הערך – ערך ההחזרה מוצג בשורה הבאה.
 3. ניסיתי לקרוא מפתח שלא הושם בו ערך – וקיבלתי nil.
 4. קראתי את הערך מה client השני – והערך זמין לו.
  אם זה לא היה קורה –  לא היה הרבה טעם ב Redis, כאשר אני מקבל את זה בקלות בג\'אווה : )

את הפקודות, אגב, אני מקליד ב Capital letters לצורך ההדגשה, הפרוטוקול של redis מקבל אותן בכל case.
המפתחות הם (כמובן) Case Sensitive.

Lists

בואו נעבור למבנה נתונים מעט יותר מורכב: List.
המקביל בג\'אווה (עולם מוכר?) ל List של Redis הוא <LinkedList<String, בערך. מדובר ברשימה משורשת עם השלכות הסיבוכיות הידועות (זול להכניס, יקר לחפש). היא מנהלת רק מחרוזות. בתיעוד של Redis מצוינת על כל פקודה הסיבוכיות שלה, למשל (O(n + הסבר מהו n.

במה List שונה מ <LinkedList<String של ה JDK? הנה 2 דוגמאות:

 • המימוש מעט שונה. למשל פקודת LINDEX (האות L עבור List) סורקת את הרשימה משני הכיוונים: פעם מימין, ופעם משמאל – מה שאומר שאם האיבר שאנו מחפשים הוא האחרון ברשימה – ניתן לצפות לזמן של (O(1.
 • בג\'אווה יש רשימה \"מסונכרנת\" או רשימה \"לא מסונכרנת\". ב Redis זו אותה רשימה כאשר יש פעולת שליפה \"מסונכרנת\" או \"לא מסונכרנת\". הגישה של Redis היא מאוד לא-דפנסיבית (כמו ג\'אווה), אלא יותר כמו של Unix (\"אתה אחראי למה שאתה עושה\").

בואו נשחק מעט עם List:

 1. גיא יוצר רשימה בשם guyList. הדרך ליצור רשימה ברדיס – היא פשוט להתחיל ולהכניס לה ערכים, במקרה זה: בעזרת פקודת LPUSH = \"דחוף לרשימה\" וגם \"דחוף משמאל\".
  ניתן לראות את ערך ההחזרה – 3, 3 ערכים נוספו לרשימה.
 2. עכשיו נדחוף ערך אחד מימין בעזרת RPUSH.
 3. LLEN בודק את אורך הרשימה. כצפוי: הוא 4.
 4. ניתן לקבל טווח של ערכים ברשימה ע\"פ האינדקס שלהם, במקרה הזה – כל הרשימה שלנו.

  עכשיו נוסיף לסיטואציה את בן, שמעביר פריטים מהרשימה של גיא לרשימה משלו.
  הכוונה שלי היא לייצר מעט \"דרמה\", והיא לא לעסוק בנושאי אבטחה. מבחינת אבטחה: יש לנהל ניהול גישה (authentication) בצורה אפליקטיבית על שרת האפליקציה (ג\'אווה, Haskell, רובי, Whatever) [ב].

 5. בן בוחר דווקא להשתמש בפקודות רדיס ב lower case – מותר.
  מכיוון שהוא הולך לבצע פקודה הנוגעת ל2 מבני נתונים שונים (כל פקודות רדיס אטומיות כל עוד מדובר במבנה נתונים אחד) – עליו לשמור על consistency והוא עושה זאת ע\"י הפעלת transaction – פקודת multi, ומקבל אישור.
 6. הוא מסיר מצד ימין (rpop) את האבר האחרון ברשימה של גיא.
 7. הוא \"דוחף\" את ערך האיבר (\"itemD\") לרשימה חדשה משלו. ניתן לציין את הערכים עם או בלי מירכאות. מכיוון שאלו מחרוזות – התוצאה תהיה זהה.
 8. בעזרת exec בן מנסה לבצע \"commit\" לטרנזקציה – והוא מצליח.
 9. בעצם, מכיוון שתהליך העברת ערכים בין רשימות הוא נפוץ ברדיס, יש פקודה מקוצרת שעושה את 2 הפעולות הנ\"ל בצורה אטומית (כלומר: לא צריך להפעיל טרנזקציה). הפקודה נקראת… (מפתיע!): rpoplpush ומקבלת את המקור והיעד. הערך שעכשיו יעבור הוא \"itemA\". ייתרון נוסף בפקודה ישירה הוא ביצוע roundtrip יחיד ברשת – ולא ארבעה.
  האם יש גם פקודת lpoprpush או lpoplpush ברדיס? בכן… לא. רדיס שומר על פשטות, לעתים במחיר הקלות למשתמש: לעתים צריך מעט יצירתיות בכדי למצוא את הדרך עם הפקודות המובנות של רדיס (או שאפשר להרחיב את הקיים בעזרת LUA – על כך בהמשך). זה, לטעמי, מעט חסרון של רדיס – והייתי שמח שתצוץ ספריית הרחבה (למי שמעוניין) שמשכללת את סט הפקודות שרדיס מכיר.
 10. אנו בוחנים את הרשימות ורואים את התוצאה הסופית.

מבני נתונים נוספים 

Redis תומך בחמישה טיפוסים:

 • String (עד 512MB) – יכול להכיל כל אובייקט מקודד למחרוזת (json, תמונה וכו\'). מכיוון של Redis אין indexing – אין טעם \"לפרק\" אובייקטים מורכב לחלקים קטנים יותר. אני מניח שניתן ליישם אינדוקס חיצוני – אם צריכים.
  ניתן לאכסן ב strings גם ערכים מספריים ולבצע עליהם פעולות אטומיות כגון INC (קיצור של increase – כמו בשפת פאסקל), INCBY ו INCBYFLOAT.
 • List שהוא בעצם <LinkedList<String, עליו דיברנו למעלה. ל List יש גם פעולות blocking שאם יבוצעו על רשימה ריקה "יתקעו" את ה client עד שיהיה ערך מסוים או שיעבור timeout שהוגדר בפעולה.
 • Sets שהוא בעצם <Set<String (כל איבר יכול להופיע פעם אחד בלבד). מאפשר לעשות פעולות יעילות על קבוצות כגון Union או intersection. פקודות של Set מתחילות באות "S".
 • SortedSet שהוא בעצם <SortedSet<String ומחזיק את הרשימה באופן ממוין-תמידית, מה שמאפשר לבצע פעולת Range (שליפה של טווח של איברים) בצורה יעילה. לכל ערך ב SortedSet יש ערך מספרי (score) וערך מחרוזת (value). הערך המספרי קובע את הסדר. על מבני נתונים אלו ניתן גם לעשות פעולות על קבוצות (כמו union) ואפילו לבצע פעולות חישוביות על ה scores (פקודת ZUIONSTORE). פקודות של SortedSets מתחילות באות \"Z\".
 • Hash – שהוא בעצם <Map<String (או <Dictionary<String למי שבא מ #C). כלומר: value של ה K/V store שלנו הוא K/V בעצמו. לא ניתן לקנן Hash מעבר לרמה אחת. פקודות של Hash מתחילות באות "H".

בעיות נפוצות לדוגמה שנפתרות בעזרת Redis:

 1. Cache מבוזר, המשותף לכמה שרתים. שיתוף זה מאפשר ששרת אחד יחדש את ה cache – וכל השאר יהנו מחידוש זה.
 2. ניהול State אשר מצד אחד הוא בזיכרון (כמו server session state) ומצד שני הוא משותף (כמו db session state) כך שאם המשתמש אינו יכול לחזור ל node האחרון שטיפל בו, ה node החדש יכול לגשת ל session של המשתמש ולא לרסט אותו. אם הנושא לא מוכר – ניתן ללמוד עליו מהספר של מרטין פאוולר שבקישורים.
 3. Pub/Sub – מערכת הודעות בין כמה שרתים.
 4. Job Queue לחלוקת עבודה במערכת מבוזרת.
 5. ספירה וניהול מבוזר של counters.
 6. פתרון בעיות של מערכות מבוזרות כגון Leader Election, בעיות הצבעה ובעיות שעון / סנכרון זמנים. ניתן למצוא בלינק הבא כמה רמזים / המלצות למימוש.

לבעיית ה Pub/Sub החליטו להציע פתרון מובנה – הנוח מאוד לשימוש.
לבעיות ה Cache ישנן פקודות כמו EXPIRE (מחיקת ערך לאחר זמן נקוב), TTL (לבדוק כמה זמן קצוב נותר לאיבר) או PERSIST (ביטול הקצבת הזמן).
לבעיית ה counting יש את משפחת פקודות ה INC.
וכו\'

דוגמה לשימוש ב Redis בעזרת client (או driver) לג\'אווה הנקרא Jedis

יכולות אחרות

ל Redis יש עוד כמה יכולות משמעותיות שכדאי להכיר:

Persistency
היכולת לשמור את מבני הנתונים לדיסק.
ברדיס יש שני מנגנוני שמירה:

 • RDB (קיצור של Redis Database) – שמירת כל מבני הנתונים בזיכרון ביחד לדיסק, ע\"פ מדיניות קבועה / פעולה יזומה של המשתמש.
 • AOF (קיצור של Append Only File) – שמירת פעולות אחרונות ל Log file לצורך התאוששות במקרה של קריסה.
כדאי לציין זאת עכשיו: Redis הוא לא פתרון בסטנדרט גבוה של durability בשמירה לדיסק. אם אתם שומרים (בקיצוניות) מידע פיננסי – השתמשו במנגנון אחר בכדי לשמור אותו, לא ברדיס. ניתן להגיע עם רדיס לאמינות לא-רעה שמתאימה לשימושים רבים.
AOF ניתן להפעיל אותו עבור כל שינוי של מפתח (פגיעה קשה בביצועים) או כל שנייה (tradeoff סביר בין אמינות וביצועים – ברירת המחדל). ניתן גם לכבות יכולת זו בכלל או להשאיר את ה flushing למדיניות של מערכת ההפעלה, שזה סוג של כתיבה מדי זמן-מה.
RDB ניתן להפעלה ע\"י פקודות (SAVE או BGSAVE) או קונפיגורציה. קונפיגורציה נעשית בקובץ redis.conf, בואו נתבונן ב section המתאים:
ברירת המחדל היא סבירה למדי:
 • שמירה לאחר 15 דקות לאחר שינוי של מפתח כלשהו.
 • שמירה לאחר 5 דקות אם השתנו 10 מפתחות או יותר.
 • שמירה לאחר דקה אם השתנו 10,000 מפתחות.
אם המערכת שלכם עובדת בעומסים נמוכים – ניתן לצמצם, נאמר, לשמירה לאחר דקה לאחר שינוי כלשהו (קרי save 60 1).
ניתן לקרוא עוד בנושא בתיעוד הרשמי של רדיס.

Transactions
כפי שהראנו למעלה בעזרת פקודות כמו MULTI ו EXEC ניתן לייצר טרנזקציות בצורה פשוטה.
ניתן לקרוא עוד בנושא בתיעוד הרשמי של רדיס.

Scripts
ניתן לכתוב בשפת LUA סקריפטים המבצעים סדרת פקודות – וכך להרחיב את סט הפקודות הזמין. הסקריפטים יכולים להישלח בכל קריאה (הפעלה של פקודת EVAL) או להישמר בקובץ ה redis.conf.
יתרונות ה Scripts דומים למחשבה על Stored Procedure ב Database – אנו חוסכים את ה latency בין קריאה לקריאה ובפקודה אחת ניתן לבצע את סט הפקודות ישירות ב DB (במקרה שלנו: Redis).

ניתן לקרוא עוד על סקריפטים בתיעוד של רדיס.

Clustering
Redis הוא כמעט-single-threaded. כל הפקודות יבוצעו ע\"י thread יחיד ורק פעולות של שמירה לדיסק עשויות להיעשות ב thread נפרד. משמעות אחת היא שאם יש לכם שרת עם שמונה cores – יש להפעיל 8 תהליכים שונים של redis (ב multiplexing) על מנת לנצל את כח החישוב של המכונה כראוי.
שכפול מנועים הוא תסריט אפשרי לניהול cache – אבל בעייתי לכמעט כל תסריט אחר. לצורך כך יש ברדיס מנגנון של Partitioning ויש גם מנגנון של master/slave cluster.

מנגנונים אלו דורשים התעמקות על מנת להבין אותם היטב ולהגיע בעזרתם לביצועים מיטביים.

סיכום

Redis הוא מנוע שיכול לסייע לפתח מערכות מבוזרות ויעילות להפליא. הוא בנוי בפשטות (\"עושה דבר אחד – אבל עושה אותו היטב\") – מה שלעתים מותיר את המפתח עם \"שפה פרימיטיבית\" שהוא רוצה להרחיב. סביר למדי שתכתבו בשפת האפליקציה מעין Adapter שמתקשר בשפה ה\"פרימיטיבית\" של רדיס – ומציג לאפליקציה שפה \"גבוהה\" יותר.

כשתהיה לכם בעיה שכרוכה במספר מחשבים (\"מבוזרת\") – חשבו על Redis.

שיהיה בהצלחה!

לינקים מעניינים

הארכיטקטורה של רדיס: http://www.enjoythearchitecture.com/redis-architecture ו http://pauladamsmith.com/articles/redis-under-the-hood.html

תבניות שימוש ברדיס: http://www.slideshare.net/dvirsky/kicking-ass-with-redis

רדיס בטוויטר: http://bit.ly/1pm7PsV

עוד פרטים על ה Persistency של רדיס: http://oldblog.antirez.com/post/redis-persistence-demystified.html

redsmin – כלי monitoring לרדיס: https://redsmin.com

[א] נו – הכל רץ בזיכרון. זה לא רציני לזרוק סתם כך מספרים ללא Use-case מדויק וחומרה עליה הבדיקה רצה, אבל בהערת צד אפשר לספר שמדברים על מספרים כגון \"100,000tps\" – מספר שמשאיר באבק כל \"בסיס נתונים\" אחר, בערך.
tps = transactions per seconds שאילתות בשנייה. ברור שקל יותר לשלוף ערך מתא בזיכרון מלבצע join על מידע ששמור על הדיסק.

[ב] יותר ספציפית, כן יכול להיות מצב שבו מישהו חדר ל Data Center – ואז רדיס הוא \"פרוץ\" לגישה. לרדיס יש אפשרות לבצע אימות גישה (Authentication) על בסיס ססמה שנקבעה מראש – לא פרדיגמה קשיחה במיוחד, אלא כזו שתחסום את התוקף המזדמן. כאשר זקוקים ליותר הגנה – מתקינים לרוב Firewall מקומי על השרת של רדיס שיאפשר תקשורת נכנסת רק מכתובות ה IP של שרתי האפליקציה. אם שרתי האפליקציה נפרצו… לא ברור עם הגנה קשיחה יותר על רדיס תעזור.

הרצאה במסגרת Infrastructure and CyberCon 2014

לפני מספר ימים העברתי הרצאה במסגרת כנס Infrastructure and CyberCon 2014.
את הכנס מארגנת חברת ג\'ון ברייס והכנס מיועד לאנשי IT / אבטחה. משה פרבר העביר סמינר על אבטחה בענן והזמין אותי כמרצה אורח לדבר על Federated Identity (בקיצור FI). על FI כתבתי כבר בבלוג, אם כי ניגשתי לנושא קצת אחרת מאשר בפוסט. ניתן למצוא את השקפים בלינק הזה.