סדרה: לינוקס / אובונטו

זהו… הרגשתי שהגיע הזמן להתמקצע בלינוקס – ופתחתי סדרת פוסטים, דיי hands-on (ובשאיפה לא משעממים, גם לאנשי תוכנה מקצוענים) על לינוקס.בחרתי בהפצת אובונטו כי:

  • היא “נחשבת”
  • היא שונה וקצת יותר נחמדה/מגניבה ממה שאתקל בעבודה (בעיקר הפצת SLES – Suse Linux Enterprise Server ואולי טיפה Red Hat Enterprise Linux).
  • ראיתי שכ”כ הרבה תוכנות זמינות או מתעדות שימוש ב apt-get (של אובונטו/debian) אבל לא ב zypper (של SUSE) או אפילו yum (של Red Hat/Centos/Fedora) – ורציתי לראות למה…
הערה: אם אין לכם מושג מה אמרתי, אבל אתם מרגישים שזה יכול להיות חשוב עבורכם – סדרת הפוסטים הזו היא בשבילכם.
אובונטו (ומשפחתו) נחשבים קצת יותר חזקים בצד ה Desktop – אבל אותי מעניין דווקא צד השרת ושימוש ב shell / command line בלבד. סדרה זו לא תקדם את מי שרוצה להשתמש בממשק גרפי בלינוקס, אלא אם מעניין אתכם מהם ה internals שמאחורי הממשק הגרפי.
למרות שההפצה “הכי מומלצת” ללמידת צד-השרת של לינוקס היא כנראה CentOS (סוג של red hat חינמי) – רוב מה שאכתוב בסדרת פוסטים זו תהיה רלוונטית כנראה גם למשתמשי CentOS/RHEL/SLES/Fedora וגם למשתמשים שולחניים (בעיקר Mint/Ubuntu) שרוצים להכנס לעומק ולהבין מה יש מאחורי ה”פנים היפות” של הממשק הגרפי.
—-
הפוסטים בסדרה:
פוסט בו נעשה הכרות מהירה עם אובונטו ונקבל כמה כלי הישרדות בסיסיים-ביותר לסביבה זו.
אם אתם רוצים להיות מסוגלים להתקין כל אפליקציה על (כמעט) על הפצה – זהו הפוסט בשבילכם.
בפוסט קצר זה נראה כמה כלים שימושים לעבודה עם קבצים בלינוקס: ה PATH, וכלים כמו tr ו sed (בקטנה)
אנו ממשיכים עוד קצת עם הטיול שלנו במערכת הקבצים, וקובעים מטרה: לוגים. אבל גם נהנים מהדרך עם: tail, redirects, find, קבצים מיוחדים ועוד כמה טריקים קטנים…
—-
קישורים:
אובונטו Server הופך לשחקן משמעותי: ?Is Ubuntu becoming a big name in enterprise Linux servers

השאר תגובה