Fault-Tolerance בארכיטקטורת Microservices, ובכלל

לא כתבתי כבר המון זמן: חופש, ילדים, ועניינים שונים – ולאחרונה לא מעט עבודת ייצוב בלתי-צפויה במערכת שלנו.

למה בלתי צפויה?

ובכן, אתחיל במעט רקע: לאחרונה פירקנו מתוך המערכת הראשית שלנו (“המונוליט”) כ 7 מיקרו-שירותים חדשים, חלקם קריטיים לפעולה תקינה של המערכת. כל שירות הותקן בסביבה של High Availability עם שניים או שלושה שרתים ב Availability Zones שונים באמזון. חיברנו Monitoring לשירותים – פעולות סטנדרטיות. בהמשך תכננו לפתח את היציבות אפילו יותר, ולהוסיף Circuit Breakers (דפוס עיצוב עליו כתבתי בפוסט קודם) – בכדי להתמודד בצורה יפה יותר עם כשלים חלקיים במערכת.

עד כאן דיי סטנדרטי, טוב ויפה. התכוננו לכך שכל שרת במערכת יכול ליפול בכל רגע, וללא התרעה. אפילו כמה שרתים בו-זמנית.

הבעיה שנתקלנו בה הגיעה מכיוון בלתי-צפוי: משהו שנראה כמו התנהגות חריגה של הרשת.

– “נראה כמו” ?

כן. אנחנו עדיין בודקים את זה עם אמזון. לא הצלחנו לשים אצבע בדיוק על מקור התופעה. אחת לכמה זמן, שירותים מסוימים במערכת חווים תנאי-רשת דיי קיצוניים:

 • Latency בתוך ה Data Center (בין AZs) שקופץ מ 2 מילי-שניות בממוצע לכ 80 מילי-שניות בממוצע. 80 מילי-שניות הוא הממוצע, אבל גם לא נדיר להיתקל ב latency של 500 מילי-שניות – כאילו השרת נמצא ביבשת אפריקה (ולא ממש ב Data Center צמוד, עם קווי תקשורת dedicated).
 • גלים של אי-יציבות, בהם אנו חווים אחוז גבוה מאוד של timeouts (קריאות שלא נענות בזמן סביר), במקרים הקיצוניים: יותר מ 1% מניסיונות ה tcp connections שאנו מבצעים – נכשלים (בצורת timeout – לאחר זמן מה).
אנחנו רגילים לתקשורת-לא מושלמת בסביבה של אמזון – אבל זה הרבה יותר ממה שהיינו רגילים אליו עד עתה. בניגוד לעבר – אנו מתנסים לראשונה בכמות גדולה של קריאות סינכרוניות שהן גם קריטיות למערכת (כמה אלפי קריאות בדקה – סה”כ).
זה נקרא “ענן” – אבל ההתנהגות שאנו חווינו דומה הרבה יותר ללב-ים: לעתים שקט ונוח – אבל כשיש סערה, הטלטלה היא גדולה.
מקור: http://wallpoper.com/

סימני הסערה

החוויה החריגה הראשונה שנתקלנו בה – היא starvation: בקשות בשירותים השונים הממתינות בתור לקבל CPU (ליתר דיוק: להיות מתוזמנות ל process של ה Application Server – אולי אספר עוד בפוסט נפרד), וממתינות זמן רב – שניות. אותן קריאות שבד”כ מטופלות בעשרות מילי-שניות.

כאשר מוסיפים nodes ל cluster, למשל 50%, 100% או אפילו 200% יותר חומרה – המצב לא משתפר: זמני ההמתנה הארוכים (שניות ארוכות) נותרים, ויש אחוז גבוה של כישלונות.

בדיקה מעמיקה יותר גילתה את הסיבה ל starvation: שירות A מבקש משהו משירות B, אך כ 3% מהקריאות לשירות B לא נענות תוך 10 שניות (להזכיר: זמן תגובה ממוצע הוא עשרות בודדות של מילי-שניות).
תוך זמן קצר, כמעט כל התהליכים עסוקים ב”המתנות ארוכות” לשירות B – והם אינם פנויים לטיפול בעוד בקשות.
כאשר כל טרנזקציה בשירות B מבצעת כ 3 קריאות לשירות A (“מה זה משנה? – הן כ”כ מהירות”), הסבירות ל”תקיעת” הטרנזקציה על timeout עולה מ 1% לכ 3% – כאשר יש כ 1% התנתקויות של connections.

מדוע “המזל הרע” הזה? מדוע רובים של התהליכים דווקא עסוקים ב”המתנות ארוכות”?
התשובה היא הסתברותית: הם הצליחו לענות במהירות לכמה עשרות קריאות בהן הייתה המתנה קצרה (התנהגות רגילה) – ואז הגיעו ל”המתנה הארוכה” שלהם, אורכה של “המתנה ארוכה” היא כאורך טיפול כב 100-500 קריאות מהירות (תלוי ב endpoint הספציפי).

התוצאה הסופית היא זמני-תגובה בלתי-סבירים של המערכת: חלקים האחד בשל המתנה ל timeout של 10 שניות (שהייתה ברירת המחדל אצלנו, כשעלינו לאוויר), ואחרים בשל מיעט התהליכים שנותרו לטיפול בכל הקריאות האחרות.

הפעולה המידית הייתה:

 • הפחתת ה timeouts ל-2 שניות, במקום 10 שניות. הקשר: השירות הכי אטי שלנו עונה ב 95% מהקריאות, גם בשעות עומס – בפחות מ 500 מילי-שניות.
 • צמצום מספר הקריאות בין השירותים: בעזרת caches קצרים מאוד (כ 15 שניות) או בעזרת קריאות bulk. למשל: היה לנו שירות D שבכל טרנזקציה ביצע 12 קריאות לשירות E, למה? – חוסר תשומת לב. שינוי הקוד לקריאת bulk לא הפך את הקוד למסורבל.
  בעצם ריבוי הקריאות, השירות בעצם הכפיל את הסיכוי שלו בפי-12, להיתקע על timeout כלשהו. קריאה אחת שמטפלת ב 12 הבקשות היא יעילה יותר באופן כללי, אך גם מצמצת את סבירות ההתקלויות ב timeouts.
  בכל מקרה: קריאה שלא נענתה בזמן סביר – היא כבר לא רלוונטית.
כששטים במים עמוקים – חשוב לבנות את כלי-השיט כך שיהיה יציב.
מקור: http://www.tutorvista.com/

המשך הפתרון

הסיפור הוא עוד ארוך ומעניין, אך אתמקד בעיקרי הדברים:

 • באופן פרדוקסלי, השימוש ב timeouts (כישלון מהיר) – מעלה את רמת היציבות של המערכת.
 • השימוש ב timeouts + צמצום מספר הקריאות המרוחקות, כמו שהיה במקרה שלנו, בעצם מקריב כ 1% מהבקשות (קיצרנו את ההמתנה ל-2 שניות, אך לא סיפקנו תשובה מלבד הודעת שגיאה) – על מנת להציל את 99% הבקשות האחרות, בזמני סערה (אין ל timeout השפעה כאשר הכל מתנהג כרגיל).

הקרבה של כ 1% מהבקשות הוא עדיין קשה מנשוא, ולכן אפרט את המנגנון שהתאמנו לבעיה.
זו דוגמה נפלאה כיצד דפוס העיצוב המקובל (למשל: Circuit Breaker) הוא כמעט חסר חשיבות – למקרה ספציפי שלנו (הכישלונות הם לא של השרת המרוחק – אלא בדרך הגישה אליו). אם היינו מחברים circuit breakers בכל נקודה במערכת – לא היינו פותרים את הבעיה, על אף השימוש ב “דפוס עיצוב מקובל ל Fault-Tolerance”.

המנגנון שהרכבנו, בנוי מכמה שכבות:

 1. Timeouts – על מנת להגן על המערכת בפני starvation (ומשם: cascading failures).
 2. Retries – ביצוע ניסיון תקשורת נוסף לשירות מרוחק, במידה וה connection התנתק.
 3. Fallback (פונקציה נקודתית לכל endpoint מרוחק) – המספקת התנהגות ברירת מחדל במידה ולא הצלחנו, גם ב retry – לקבל תשובה מהשירות המרוחק.
 4. Logging and Monitoring – שיעזרו לנו לעשות fine-tune לכל הפרמטרים של הפתרון. ה fine-tuning מוכיח את עצמו כחשוב ביותר.
 5. Circuit Breakers – המנגנון שיעזור לנו להגיע ל Fallbacks מהר יותר, במידה ושרת מרוחק כשל כליל (לא המצב שכרגע מפריע לנו).

אני מבהיר זאת שוב: Timeouts ללא Fallback או Retries זו בעצם הקרבה של ה traffic. היא יותר טובה מכלום, במצבים מסוימים – אך זו איננה התנהגות רצויה כאשר מדובר בקריאות שחשובות למערכת.

בגדול מאוד, בכל קריאה מרוחק – הוספנו מנגנון שמתנהג בערך כך:

===================================================

 1. בצע קריאה מרוחקת (עם timeout של עד 2000 מילי-שניות, בד”כ פחות).
  1. אם הקריאה הצליחה – שמור אותה ב fallback cache (הסבר – מיד).
 2. אם היה timeout – ספק תשובה מתוך ה fallback cache (פשרה).
===================================================

חשוב להבהיר: ה Fallback cache הוא Cache נפרד מ Cache רגיל (אם יש כזה). הוא ארוך טווח (כרגע: אנו מנסים 24 שעות), ולעתים הוא שומר מידע פחות ספציפי – כדי שיישאר נהיל ולא יהיה גדול מדי.

ע”פ המדידות שלנו, בזמנים טובים רק כ 1 מ 20,000 או 25,000 קריאות תגיע ל fallback – כלומר משתמש אחד מקבל תשובה שהיא פשרה (degraded service).
בזמני סערה, אחוז הקריאות שמגיעת מתוך ה fallback מגיע ל 1 מ 500 עד 1 ל 80 (די גרוע!) – ואז הפשרה היא התנהגות משמעותית.

באחוזים שכאלו – הסיכוי שבקשה לא תהיה ב fallback cache היא סבירה (מאוד תלוי בשירות, אבל 10% הוא לא מספר מופרך). למקרים כאלו יש לנו גם התנהגות fallback סינתטית – שאינה תלויה ב cache.

מצב ברור שבו אין cache – כאשר אנו מעלים מכונה חדשה. ה caches שלנו, כיום, הם per-מכונה – ולא per-cluster ע”מ לא להסתמך על קריאות רשת בזמן סערה. למשל: יש לנו שירות אחד שניסינו cache מבוזר של רדיס. זה עובד מצוין (גם ביצועים, ו hit ratio מוצלח יותר) – עד שפעם אחת זה לא עבד מצוין…. (והמבין יבין).

כלומר, המנגנון בפועל נראה דומה יותר לכך:

===================================================

 1. בצע קריאה מרוחקת (עם timeout של עד 2000 מילי-שניות, בד”כ פחות).
  1. אם הקריאה הצליחה – שמור אותה ב fallback cache (הסבר מייד).
 2. אם היה timeout – ספק תשובה מתוך ה fallback cache (פשרה), או שתספק fallback סינתטי.
===================================================
איך מגדירים fallback סינתטי? זה לא-פשוט, ותלוי מאוד בתסריט הספציפי. כקו-מנחה יש לחשוב על:
 • ערכי ברירת-מחדל טובים.
 • התנהגות שתמנע מפיצ’רים פחות חשובים לעבוד (למשל: לא להציג pop-up פרסומי למשתמש – אם אין מספיק נתונים להציג אותו יפה)
 • להניח שהמצב שאנו לא יודעים לגביו – אכן מתרחש (כן… המונית עדיין בדרך).
 • להניח שהמצב שאנו לא יודעים לגביו – התרחש בצורה הרעה ביותר (למשל: לא הצלחנו לחייב על הנסיעה)
 • אפשרות: הציגו הודעת שגיאה נעימה למשתמש ובקשו ממנו לנסות שוב. המשתמש לרוב מגיב בטווח של כמה שניות – זמן ארוך כ”כ (בזמני-מחשב), שמספר דברים עשויים להשתנות לטובה במצב ה caches / הידע שלנו בפרק זמן שכזה.

תמונה מלאה יותר

אני מדלג מעט קדימה… ומוסיף את שני המרכיבים הנוספים למנגנון:

כיוון שהבעיות הן בעיות של אקראיות (כמעט) – ל retry יש סיכוי גדול לעזור.
גילינו למשל, תוך כדי ניסיונות ו tuning את הדבר הבא: רוב הכישלונות שאנו חווים הם ברמת יצירת ה connection (“לחיצת-יד משולשת”) והרבה פחות בעת קריאת נתונים ברשת.
עוד דבר שגילינו, הוא שלמרות שהצלחות בפתיחת connection מתרחשות ב 99.85% בפחות מ-3 מילי-שניות, הניסיון לעשות retry לפתיחת connection מחדש לאחר כ 5 מילי-שניות – כמעט ולא שיפר דבר. לעומת-זאת, ניסיון retry לפתיחת connection מחדש לאחר כ 30 מילי-שניות עשה פלאים – וברוב הגדול של הפעמים הסתיים ב connection “בריא”.
האם מדובר בסערה שאיננה אקראית לחלוטין, או שיש לכך איזה הסבר מושכל שתלוי בסביבת הריצה (AWS, וירטואליזציה, וכו’)? קשה לומר – לא חקרנו את העניין לשורש. נסתפק בכך כ retry לאחר 30 מילי-שניות – משפר את מצבנו בצורה משמעותית.
עניין חשוב לשים לב אליו הוא שעושים קריאות חוזרות (retry) רק ל APIs שהם Idempotent, כלומר: לא יהיה שום נזק אם נקרא להם פעמיים. (שליפת נתונים – כן, חיוב כרטיס אשראי – לא).
שימוש ב Cache קצר-טווח הוא עדיין ואלידי ונכון
כל עוד לא מערבבים אותו עם ה fallback cache.
מכאן התוצאה היא:
===================================================

 1. בצע קריאה מרוחקת
  1. נסה קודם לקחת מה cache הרגיל
  2. אם אין – בצע קריאה מרוחקת (עם timeout של עד 2000 מילי-שניות לקריאה, בד”כ פחות + timeout של 30ms ליצירת connection).
   1. אם היה timeout + במידת האפשר – בצע קריאה שנייה = retry.
   2. אם הקריאה הצליחה – שמור אותה ב fallback cache.
 2. אם לא הצלחנו לספק תשובה – ספק תשובה מתוך ה fallback cache (פשרה), או שתספק fallback סינטתי.
  1. ספק למשתמש חווית-שימוש הטובה ביותר למצב הנתון. חוויה זו ספציפית לכל מקרה.
===================================================
תהליך זה מתרחש לכל Endpoint משמעותי, כאשר יש לעשות fine-tune ל endpoints השונים.

שימו לב להדרגה שנדרשת ב timeouts: אם שירות A קורא לשירות B שקורא לשירות C – ולכל הקריאות יש timeout של 2000 מילי-שניות, כל timeout בין B ל C –> יגרור בהכרח timeout בין A ו B, אפילו אם ל B היה fallback מוצלח לחוסר התשובה של C.

בגלל שכל קריאה ברשת מוסיפה כ 1-3 מילי-שניות, ה timeouts צריכים ללכת ולהתקצר ככל שאנו מתקדמים בקריאות.
ה retry – מסבך שוב את העניין.

כרגע אנחנו משחקים עם קונפיגורציה ידנית שהיא הדרגתית (cascading), קרי: ה timeout בקריאה C <– B תמיד יהיה קצר מה timeout בקריאה בין B <– A.

אחד הרעיונות שאני כרגע משתעשע בהם הוא להעביר “SLA לזמן תגובה” כפרמטר בקריאה ל endpoint. כלומר: לומר לשירות “יש לך 1980 מילי-שניות לענות לבקשה, או שאני מתעלם ממנה”. משהו נוסח “הודעה זו תשמיד את עצמה בתוך 20 שניות” של סדרת סרטי “משימה בלתי-אפשרית”.

באופן זה השירות שמקבל את הבקשה יוכל באופן מושכל לחלק את הזמן שניתן לו בין ה endpoint מהם הוא זקוק לתשובה, או שאולי אפילו יחליט לעובר ל fallback ישר – מחוסר זמן. זה פשוט… ומסובך – באותו הזמן.

כמובן שאת כל המנגנון יעטוף גם Circuit Breaker – זה קצת פחות דחוף עכשיו….

כך נראתה השמדה-עצמית בשנות השמונים.
מקור: http://tvtropes.org/

סיכום

באופן צפוי, כישלונות של מערכת מגיעים (גם) במקומות שלא צפינו אותם: אנו לוקחים את הסיכונים בחשבון, בונים מנגנוני-הגנה, ונתקלים בבעיות אחרות שלא התכוננו אליהן.

מה שחשוב הוא להבין מה הבעיה – ולפתור אותה. לא לפתור את הבעיות שהיו ל Amazon, נטפליקס או SoundCloud.

באופן דומה, אני ממליץ לכם לא לרוץ ולממש את המנגנון שתיארתי – אלא אם אתם נתקלים בהתנהגות דומה.

מנגנון העברת-ידע חשוב שלנו, בני-האדם, מבוסס על סיפורים. קל לנו לזכור סיפור ולקשר אותם לאירועים.
אני מקווה שהסיפור שאנו חווינו יהיה מעניין עבורכם, ואולי יוכל לתת לכם קשר לדברים אחרים שאתם תזדקקו להם.

שיהיה בהצלחה!

לינקים רלוונטיים:

AWS Noiseness

תגובה אחת בנושא “Fault-Tolerance בארכיטקטורת Microservices, ובכלל

 1. חומר זהב!שומר בצד ליום סגריר כשנגיע לבעיות דומות.תודה רבה!

השאר תגובה