Generative AI – כמה רשמים מ Dall-E 2.0

Generative AI נכנס לחיינו בסערה! אם לא בשנתיים האחרונות, אז בחודשים האחרונים, עם Dall-E 2.0 ו ChatGPT שהצליחו גם לחדש, אבל בעיקר להביא את הבשורה וההתקדמויות בתחום – לקהל הרחב. אני בטוח שכבר יש חברות סטארט-אפ שמוסיפות לתיאור שלהן ״Generative AI״ (כי זה עוזר לגייס כסף, ואולי גם עובדים), ואני לא מפסיק לקרוא מאמרים וציוצים – על הכלים הללו.

אני ארשה לעצמי להצטרף לטרנד, ולהוסיף כמה דברים משלי. לא בציוץ – אלא בפורמט הארוך יותר. אני אתחיל ב Dall-E 2.0 (הוותיק מעט יותר, שצברתי איתו כבר יותר ניסיונות), אבל אם הפוסט יהיה מוצלח – אנסה לעשות פוסט דומה גם על ChatGPT. בלי נדר.

רשמים, בתפזורת

 • Dall-E 2.0 הוא מדהים (!!) – היכולת של תוכנת מחשב ליצור תמונות מלאות דמיון ולא פעם ״בעלות קסם״ או ״סגנון״ הוא מפתיע בעליל. אני זוכר שלמדתי באוניברסיטה (לפני 20 שנה+) קורס בבינה מלאכותית, ונאמר שאמנים הם האחרונים שישרדו את השתלטותה של הבינה המלאכותית. ההנחה שמחשב יתקשה ליצור ״יצירתיות״ – הופרכה, ולאמנים רבים יש מקום לדאגה.
 • באותה נשימה ניתן לומר שרוב התוצרים של Dall-E 2.0 כרגע הם עדיין לא מספיק איכותיים לשימוש מיידי. מעטים מהם אפשר לקחת ״as-is״ ולשים במגזין או אתר אינטרנט בלי שהקוראים לא יבחינו שמשהו חסר / לא-שלם. העין הביקורתית תזהה בקלות מרחב של פגמים בתמונות ש Dall-E מייצר, החל מאזורים בתמונה שאינם ברורים / נראים שגויים, הצללות לא נכונות, עיוות בפנים אנושיים (בעיקר בעיניים ובשיניים), קושי ביצירת טקסט כתוב, ועוד.
  • למרות ש Dall-E 2.0 כולל מנגנון להערכת האיכות של התמונות (והוא ירוץ עד שהתמונה תראה לו איכותית מספיק) – הוא עדיין זקוק לבני-אדם שיבררו בין תוצרים המוצלחים והלא מוצלחים שלו, ולעתים אנחנו נדרשים לנסות מספר רב של איטרציות (10 ויותר) עד שנגיע לתוצר משביע-רצון.
  • מקצוע שהולך ומתפתח הוא ״מתקשרי Dall-E לעולם״: עם קצת התמקצעות וריבוי ניסיונות – ניתן לגרום ל Dall-E ליצור תוצרים איכותיים יותר. נוסיף קצת פוטושופ, ותוכנות משלימות – אפשר להגיע לתוצרים איכותיים. לא נמנע שגרפיקאי אחד המתמחה בשימוש ב Dall-E (וחלופות / כלים משלימים) ושעושה השלמות בתוכנות עריכה (כגון PhotoShop) – יכול להגדיל את הפריון שלו פי 10. להלן 10X Graphic Artists.
  • אין סימן עדיין ש Dall-E (או כלים מקבילים) התקרב למיצוי. תוך שנה הייתה קפיצה דיי משמעותית ביכולות בין Dall-E 1.0 ל Dall-E 2.0. מה שמשנה הוא לא מהן היכולות של Dall-E 2.0, אלא לאן יגיעו Dall-E 5.0 או Dall-E 7.0. היכן תהיה עצירה ביכולות, וכמה רחוק מיכולות של אמנים זוטרים הן תהיינה (לכיוון א׳, או ב׳). בגזרת הסבלנות / מהירות / עלות – Dall-E כבר ניצח בגדול.
 • בפן החברתי, התפתחויות ה Generative AI (כמו Dall-E, ChatGPT ואחרים), יגרמו ככל הנראה לסבל רב. ההתפתחויות הן מאוד מהירות, ולא ישאירו זמן מספיק לאנשים בכדי להסתגל. הרבה אנשים אשר מבססים את הערך העצמי ו/או הפרנסה שלהם על ״יצירת תוכן״ – עומדים (כנראה) לאבד הרבה מערכם. מזכיר לי קצת את מה שאיקאה עשתה לנגרים: היא לא העלימה אותם – אבל מה שהיה כבר לא יחזור.
 • בצד הטכני: Dall-E מבוסס על GPT-3 (התקדמות משמעותית בתחום העיבוד של שפה טבעית) ועל CLIP (מודל של OpenAI שיודע לקשר בין טקסט לתמונות). Dall-E קודם כל מצליח לנתח (בצורה מרשימה ביותר) בעזרת GPT-3 את הטקסט של ה Prompot וההקשרים הלשוניים שלו – ואז למצוא מאגר של תמונות רלוונטיות שהוא חומר הגלם לתמונה שתיוצר. הוא בעצם עושה את הפעולה ההפוכה ל AI שמנסה לתאר במילים תמונה שהזנו לו (קונספט שעובד יפה כבר כמה שנים).
  • המנגנון של ייצור התמונה מחומרי הגלם שנבחרו, נקרא diffusion (תהליך של הוספת רעש לתמונה עד שהיא מאבדת מהמשמעות שלה, והתהליך ההופכי: הסרת רעש מתמונה עד שהיא מקבלת משמעות). המודל של OpenAI ל difusion נקרא GLIDE. דרך הפעולה של GLIDE היא להרכיב ״בגסות״ את חומרי הגלם בהקשר נכון (ע״פ ההבנה של CLIP) ואז להתחיל להסיר אלמנטים לא-רצויים מהתמונה – עד אשר ניתח התמונה כטקסט – עומד בהגדרות ה Prompt. כמובן שיש פעמים שבה הסרנו יותר מדי – וצריך לחזור לאחור.
  • הסבר מפורט ומדויק יותר – אפשר למצוא ב How Dall-E 2.0 actually works. הסבר נוסף.
הסבר ויזואלי על העבודה של GLIDE
 • Dall-E הוא מרשים, ועורר גלים – אבל הוא לא היחיד. ל Dall-E יש מתחרים ישירים כמו Stable Diffusion או Midjourney. יש גם את Imagen של גוגל, שלא יצא לי לבדוק. בהתרשמות מהירה נראה שלא פעם הם מייצרים תוצרים באיכות גרפית יותר גבוהה מ Dall-E אבל מפספסים יותר במה בהבנת ה Prompt. כלומר: תמונה יפה שהיא לא בדיוק מה שביקשתם.
  • שווה לציין שמאגר התמונות עליהם הכלים הללו מתבססים הוא תמונות מרחבי האינטרנט, למשל: מקור טוב הוא חשבונות אינסטגרם של אנשים בהם יש תמונות מוצמדות לטקסט. זכויות היוצרים של התמונות שנוצרות ע״י הכלים הללו – עדיין לא הובהר.
 • ספציפית לגבי השימוש ב Dall-E:
  • השימוש הבסיסי ב Dall-E הוא הזנת טקסט תיאורי – שיהפוך לתמונה.
  • Dall-E מגיב טוב יותר לתיאורים מסוג מסוים – מאשר סוג אחר. למשל: כדאי להתחיל עם Prompt כללי – ולהמשיך ולדייק/לפרט אותו בכדי להכווין את הכלי לתוצאה שאנו רוצים. Dall-E מכיר סגנונות אומנותיים ושמות של אמנים – ומגיב אליהם היטב. Dall-E מגיב, למשל, לטקסט ״4K״ – כרמז שרוצים תמונה יותר מפורטת. ה Dall-E-2 Prompt book מכיל עצות ודוגמאות הרבה מעבר למה שאוכל לספק בפוסט זה.
  • אם אנחנו בסה״כ אוהבים תמונה שנוצרה, אבל פרט מסוים מפריע לנו – יש אפשרות ב Dall-E ללחוץ על Edit ולמחוק את החלק שלא נראה לנו – ולתת לנסות ל Dall-E ליצור את האזור הבעייתי מחדש.

הנה תמונה מגניבה, אבל בעצם אני רוצה שלדמות יהיה שפם – זה ממש חסר! איך אני יכול להמשיך, בלי לאבד את התמונה המוצלחת שהשגתי עד כה?


נלחץ על כפתור העריכה.

נמחוק את אזור הפה, האזור שבו אנחנו רוצים Re-Generation ונעדכן את ה Prompt שיכיל גם שפם ענק. Dall-E זקוק ל prompt הקודם / המלא – בכדי להמשיך להבין את ההקשר המלא של התמונה. נלחץ על Generate.

הנה התוצאה: התמונה נשמרה – והשפם לתפארת.

את הדוגמה לקחתי מתוך המאמר הזה – שדוגמה שלו יצאה יותר מוצלחת מכמה דוגמאות שאני ניסיתי. הוא מציג גם שינויי סגנון, ועוד.

 • את אותו העקרון, של שלמת תמונה ע״פ תיאור – ניתן לעשות גם על תמונה שלכם. נניח צילום שלכם במקום שעבר רכב או סתם חלק בתמונה שמוצל מדי / לא בפוקוס. אתם יכולים להעלות את התמונה ל Dall-E (יש לינק של Upload), למחוק את החלק שאינכם רוצים, לתאר את הסצנה – ולתת ל Dall-E לעבוד ולהשלים את החסר. לפעמים זה לוקח מספר ניסיונות – אבל Dall-E יכול לעשות עבודה לא רעה בכלל.
 • עוד אופציה מעניינת של Dall-E נקראת Variations – היכולת לקחת תמונה, לזהות לבד את האלמנטים בה, והסגנון שלה – וליצור תמונה אחרת, עם אותם אלמנטים ובאותו הסגנון.
  • כדי שהפיצ׳ר יעבוד, יהיה עליכם לעשות crop לתמונה ליחס ריבועי. Dall-E עובד על תמונות ריבועיות.
  • הנה תמונת נוף שלקחתי מגוגל, וביקשתי מ Dall-E שיעשה לה וריאציות (המקור משמאל). אתם יכולים לראות שהאלמנטים והסגנון – נשמרו, בעוד הקומפוזיציה והפרטים – שונים במידה ניכרת. רמת הפרטים אמנם נפגעה – אזור ש Dall-E פחות מוצלח בו, אלא אם מדובר בטקסטורה שהוא מצליח לאפיין בדיוק (בד מסוים, זיפים של זקן, וכו׳) ויש לו דוגמאות רבות שלו ברמת פירוט גבוהה.
 • כבר ציינתי ש Dall-E לא מוצלח כ״כ בציור של פנים אנושיות, ונוטה לעוות עיניים ושיניים. בחרתי תוצר טוב מהממוצע של Dall-E (הקלט היה ״an engineer excited by a new technology, realistic״) אבל שעדיין יש בו עיוותים שמפריעים (הגדילו את התמונה בכדי לראות בבירור. ברזולוציה נמוכה – הכל נראה טוב יותר).
  • התוצאה מימין היא שיקום שלי כלי בשם GFPGAN (נדרש GitHub Login) – מודל שנבנה לשיקום תמונות ישנות, אך עושה עבודה מצוינת עם AI Generated Images.
   • חדי העין יבחינו שאבדו פרטים / חדות בתמונה. ניתן לפתור את זה עם masking של photoshop – בו נאחד לתמונת המקור רק את השיניים / עיניים – מהתוצר של GFPGAN.
 • אתם יכולים להשתמש ב Dall-E להרחיב תמונה: לקחת תמונה ולהוסיף לה חלל לבן, לתאר את הסצנה – ולתת לדאלי להמשיך ולחבר לתמונה עוד חלקים שמעולם לא היו בה. חשוב שהשטח הלבן לא יהיה גדול מדי – אחרת Dall-E עלול לאבד את הסגנון. כלומר: התוצאה הטובה ביותר היא כאשר ההרחבה נעשית כסדרה של הרחבות קטנות. התוצאות – מרשימות מאוד.
אני כבר גמרתי את הקרדיט שלי ב Dall-E תוך כדי כתיבת הפוסט. הדוגמה הזו היא מהאתר של OpenAI.

סיכום

Generative AI הוא כאן בכדי להישאר, ולהשפיע על העולם. כרגע השימוש העיקרי הוא התלהבות, אבל באופן טבעי – השימושים הפרקטיים והאינטגרציות – הם השלב הבא. ChatGPT בבינג, או בתוך אופיס? – הגיוני ביותר. קצת עזרה לנסח מצגת סיכום בלחיצת כפתור – יכולה לעזור. אתם יכולים כבר עכשיו לנסות את ChatGPT for Google (עד שיחסמו אותו) .

Dall-E כפילטר בפוטושופ? להשלמת תוכן / חיפוש וריאציות של תוכן? – טבעי ושימושי.

Generative AI של מדיה נוספות? אודיו? – הנה דמו מרשים של VAll-E. שימוש מעשי: דיבוב למשחקי מחשב, Audio Books. יהיו עוד.

הנה סצנה ממשחק מחשב ש generated ע״י stable diffusion. נראה שהמודל של Diffusion יהיה מוצלח ביצירת אנימציות – ולא רק תוכן סטטי. משחקי אינדי, שעד עתה לא יכלו להעסיק גרפיקאים / אנימטורים / אנשי סאונד – הם פלח השוק הטבעי שיתחיל להפעיל טכנולוגיות Generative AI לא מושלמות – בכדי להתחיל ולצמצם פערים עם האולפנים הגדולים.

אני בכלל מחכה לסרט באורך מלא, עלילה, תמונה, וקול – שיוצר בעזרת Generatrive AI. אני מניח שזה רק עניין של זמן עד שנוכל לצפות במשהו לא-מביך (שזה יותר טוב מכמה סרטים, מעשי אדם, שהם ממש מביכים). כמובן שתהיה יד מכוונת אנושית, אבל האופציה ליצור סרט בעשירית הצוות – הופכת לממשית.

היכן זה ייעצר? פיסול (בעזרת מדפסת תלת-מימד)? בלוגים ממונים (נשמע דיי קרוב לקרות)? אדריכלות? כתיבת קוד (יש עוד זמן…)? מה עוד?

כרגע נראה, שבהיפוך גמור להצהרות שהיו בקורס בינה מלאכותית, שלקחתי לפני 20 שנה – מנהלי החשבונות עומדים להיות השורדים האחרונים.

שיהיה בהצלחה!

נ.ב. – האם הבחנתם שאת הפוסט הזה, כתב AI?

תגובה אחת בנושא “Generative AI – כמה רשמים מ Dall-E 2.0

השאר תגובה